RFID Cüzdanlar Kart Bilgilerinizin Kopyalanmasını Engelliyor

Endüstri 4.0 da büyük rol alan RFID teknolojisi hayatımızın bir çok alanında yer alıyor. Salgın sürecinden sonra sıkça kullandığımız kredi kartlarının "Temassız Ödeme" seçeneği RFID teknolojisi ile çalışmakta peki bu teknolojisi ne kadar güvenli ?

RFID Cüzdanlar Kart Bilgilerinizin Kopyalanmasını Engelliyor

Kredi kartlarının veya bazı kapı anahtarlarının içinde bulunan "RFID" (Radio Frequency Identification) türkçesiyle "Radyo Frekanslı Tanımlama" teknolojisi nesneleri, radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılıyor. Yaygın olarak kullanılan bu tanımlama siteminin mantığı ise oldukça basit. Bir nesneyi veya canlıyı tanıtan bu çip bir antene bağlı bu anten çipteki bilgilerin iletilmesini sağlıyor. Çip okuyucuya yaklaştırıldığında  okuyucu RFID'dan aldığı radyo dalgalarını dijitale çevirerek bilgisayar sisteminde tanımlanmasını veya işlenmesini sağlıyor.

Siz farketmeden bilgilerinizi kopyalayabilirler!

Kredi kartlarında sıkça kullanılan "Temassız Ödeme" seçeneği RFID teknolojisi ile çalışmaktadır. Hayatımızı büyük oranda kolaylaştıran bu teknoloji beraberinde bir çok güvenlik açığını getiriyor. RFID özelliği taşıyan kredi kartları her ne kadar anten gücü düşük olarak tasarlansa da uzun mesafeli kart okuyucuları  70-100 m yakınındaki kart bilgilerini kolayca kopyalayabiliyor.


Nasıl önlem alınır ?

Kart kopyalanmalarını önüne geçmek için geliştirilen RFID koruyucu folyo, okuyucu ve RFID özelliği taşıyan kredi kartlarının  arasında bir duvar görevi görerek bilgilerin çalınmasını önlüyor. Geliştirilen bu folyo genel olarak cüzdan ve el çantalarının yüzey malzemesi ve astarın arasına işlenip frekans bağlantısını engelliyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
0
wow
0