Robotlar Günlük Hayatı Ele Mi Geçiriyor ? İşte Robotların İşlettiği Otel

Günümüzde yapay zekanın gelişimi ivmeli bir şekilde artarak devam ediyor. Pek çok teknoloji devi ülke robot tasarımları konusunda her seferinde çıtayı bir üste çıkartıyor. Hala güvenlikleri pek çok tartışma yaratsa da Japonya sınırı oldukça yükseltti. Tamamen robot çalışanlardan oluşan oteller inşa etti.

Robotlar Günlük Hayatı Ele Mi Geçiriyor ? İşte Robotların İşlettiği Otel

Dünyada İlk Defa Robotların Hizmet Verdiği Oteller Açıldı

Japonya'da açılan ve diğer konaklama alternatiflerine göre çok daha ucuz olan bu otellere talep oldukça fazla. Resepsiyondan kat görevlilerine aşçılardan süs balıklarına kadar kadar tüm çalışanları robotlardan oluşuyor.

Otel Çalışanı Olan Robotlar Tam 4 Dil Biliyor

4 dil bilmesinin yanısıra otel çalışanlarına genellikle söylenmeyen komutlar için bile tanımlanan kelimeleri var. Örneğin misafirlerin "çok şekersin" gibi iltifatlarına "Teşekkür ederim" şeklinde yanıt veriyorlar.  Üstelik bu otel çalışanlarına merak ettiğiniz her konuyuda sorup yanıt alabilirsiniz.

Resepsiyon da Sizi Robot Çalışanlar Karşılıyor

Otele girişte sizi resepsiyonda ki robotlar karşılıyor. Ekrana pasaportunuzu okutup, adınız soyadınız gibi kişisel bilgileri sesli söyledikten sonra hangi dilden konuştuğunuz tahmin ediliyor.(İngilizce, Japonca, Çince Korece) Sonrası oda tutma işlemlerine geçiliyor. 

Yalnızca Çalışanları Değil Bu Otellerde ki Herşey Son Teknoloji

Örneğin odanızda bulunan ışıkları açmak için bir otomat mevcut değil. Robot asistan Tuly'ye komut vererek ışıklandırmayı açıp kapamanız mümkün.

Bavullarınızı Bile Raflara Robotlar Yerleştiriyor

Ayrıca odaya girdikten sonra vücut sıcaklığınız otomatik algılanıyor ve oda sıcaklığınız otomatik ayarlanıyor.

Akıllı Gardroplar İle 20 Dakika İçinde Kıyafetinizi Yıkayıp Kurutup Ütülemeniz Mümkün

Kıyafetinizi yalnızca gardırota ki askıya asmanız yeterli. Tertemiz kuru kıyafetlere kavuşmak işte bu kadar.

Bir Gecelik Oda Fiyatı 9 Bin Yenden (73 Dolar) Başlıyor

Bu fiyat Japonya'da ki konaklamaya kıyasla oldukça düşük bir miktar. İş gücünü düşüren bu robotlar dolayısıyla malliyeti de azaltmış oluyorlar. Genç nüfusun ve doğum oranının oldukça düşük olduğu Japonya'da 130 odalık bir otel için aşağı yukarı 30 personel çalıştırmak gerekiyor. Ancak bu robot oteller istihdam sorununu ortadan kaldırmışa benziyor.

Pandemi İle Birlikte Robot Çalışanlara İlgide Arttı

Temas ve mesafenin son derece önemli olduğu bu günlerde robot otellere ilgi oldukça arttı. Kaliforniya’daki Hilton ve Marriott otelleri yiyecek, içecek, havlu gibi malzemelerini elden teslim eden robotları işe aldığını duyurdu.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Tüm Şehir Tek Bir Binada Yaşıyor : Whittier Kasabası

Tüm şehirle komşu olduğunuzu düşünün. Okulunuzun, polis departmanının, bakkalın postanenin.. Aklınıza gelebilecek her şeyin tek bir bina da toplandığını, dışarıya çıkmanızı gerektirecek başka hiç bir şeye ihtiyaç olmad�...


Elon Musk Neuralink İle İnsan Beyni Bilgisayar Arayüzü Bağlantısına Çok Yaklaştı

2019 Temmuz ayında halka açık ilk açıklamasını yapan Elon Musk, saç teli kalınlığındaki tellerle insan beyni- makine arayüzü bağlantısı yapacağını söylemişti. 1 sene sonra geldikleri nokta gerçekten inanılmaz....

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0