Rusya Covid-19 Aşısını Bulduğu Yönünde Açıklama Yaptı

Rusya Devlet Başkanı Putin Rusya'nın Korona virüs aşısını bulduğunu ve aşının kendi kızına da yapıldığını söyledi. Sputnik V’ adlı aşıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü ‘Rusya’yla ön yeterliliğin sağlamasıyla ilgili görüşmeler sürüyor’ dedi.

Rusya Covid-19 Aşısını Bulduğu Yönünde Açıklama Yaptı

Çin’in Vuhan kentinde geçen yıl aralık ayında ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınından bu yana 8 aydan fazla süre geçti. Virüs dünyada 20.2 milyondan fazla kişiye bulaştı, 740 bine yakın kişi de yaşamını yitirdi.Aylardır salgınla mücadele edilmesine rağmen hem vaka sayısı hem de can kaybı ne yazık ki durduralamadı.

Türkiye’nin de aralarından bulunduğu pek çok ülke virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığına karşı aşı ve etkin bir ilaç tedavi bulabilmek için çalışma yürütüyor. Umut veren ilk aşı açıklaması Rusya'dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde Kovid-19 aşısının tescillendiğini dünyaya duyurdu. Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısını dünyada tescil eden ilk ülke Rusya oldu. Rusya, geliştirildiği aşıya “Sputnik V” adını verdi. Sputnik, uzaya giden ilk Sovyet uydusunun ismiydi.

Putin, yakında aşının toplu üretimine başlamayı amaçladıklarını, aşının kızına yapıldığını da söyledi. Kızının ateşinin ilk gün 38 dereceye çıktığını, sonra 37 dereceye düştüğünü belirten Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aşının oldukça işe yaradığını ve güçlü bir bağışıklık yarattığını biliyorum. Tekrar ediyorum, aşı gerekli tüm kontrolleri geçti."

Rusya, Ekim ayında koronavirüse karşı ülkede toplu aşı kampanyası başlatmayı da planlıyor. Önce doktorlara ve öğretmenlere aşı yapılacak. Aşı "ücretsiz" olacak ve maliyeti ülke bütçesinden karşılanacak.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Wuhan'da Şok Eden Havuz Partisi!

Birçok kişi, 15 Ağustos cumartesi günü Wuhan’da gerçekleşen havuz partisinin yayılan görüntüleri karşısında şok oldu. Maskelerin olmaması, sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ve partiye olan yoğun ilgi kamuoyunun tepkisini çekti

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Korona Virüs Olduğu Halde Düğüne Katıldı İddiasına Açıklama

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde COVID-19 tanısı konulduğu halde düğüne katılan gelinin annesi diğer davetlilere virüs bulaştırdı

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
6
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
4