Rüyalarını Hatırlayamayanlardan Mısınız? Sebebini Açıklıyoruz!

Sabahları uyanınca, gece gördüğünüz rüyaları hatırlamadığınız için hayal kırıklığına uğrayıp kendinize şunu sorabilirsiniz: Rüyalarımı neden hatırlayamıyorum? Bu yazımızda sorunuza cevap bulurken, rüyanın doğası ve Rem uykusu hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Rüyalarını Hatırlayamayanlardan Mısınız? Sebebini Açıklıyoruz!

Rüya Nedir?

Neredeyse herkes hayatın bir noktasında rüya görür. Rüyayı hatırlama sıklığı kişinin hayatındaki bazı noktalarda değişebilir ve hatta azalabilir. Rüya, kişinin uyku sırasında zihninde oluşan bir dizi düşünce, görüntü veya duyumdur. Beynin bir işlevidir. Rüyalar, beynin belirli bölgeleri sıralı elektrik modelleri ve kimyasal aktivite yoluyla aktif edildiğinde gerçekleşir.

Rüyaların kesin amacı hala incelenmektedir. Gün içinde edindiğimiz gerekli bilgileri sınıflandırıp kalıcı bir şekilde hafızamıza işlenmesini sağlarken, gereksiz bilgilerin de atılmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Rüyaları Gördüğümüz Evre: REM

Başrolünde sizin olduğunuz, gerçekten yaşadığınızı hissettiğiniz film gibi geçen rüyalar, hızlı göz hareketi (REM) uykusuyla ilişkilendirilir. Bu uyku hali ilk olarak, uyku tıbbının babası olarak kabul edilen William Dement, tarafından keşfedilmiştir.  REM, beyin içindeki yoğun aktivite ile ilişkilidir. Aslında beyin, REM'de, uyanıkken harcadığı kadar enerji ve glikoz kullanır.

REM olmayan uykularda parçalı rüyalar yaşamak mümkündür. Bu, uykunun daha hafif aşamalarını (1. Aşama ve 2. Aşama) ve yavaş dalga uykusunu (3. Aşama) içerir. Bu 3 aşamalı uykuya Non-REM denir.Non-REM’de rüyaların daha basit olduğuna inanılır. Bu, daha statik olan bir görüntünün, bir fikrin veya kavramın rüyası olabilir. REM uykusunda görülen rüyalar bir film ise Non-REM’dekiler bir fotoğraf gibi düşünülebilir.

REM uykusu gece boyunca aralıklarla gerçekleşir. İlk REM periyodu uykunun 90-120. dakikası olabilir. Erken, 15 dakikadan daha kısa sürede ortaya çıkarsa, bu bir narkolepsi (uyku hastalığı) belirtisi olabilir. REM dönemleri sabaha doğru daha uzar. Gecenin son üçte biri ise çoğunlukla REM uykusunu içerir.

Rüyaların bir kısmını hatırlarken bir kısmını neden hatırlamayız?

Hatırlanamayan rüyalar için birkaç olası açıklama vardır. İlk olarak, REM uykusunun gerçekleşmemesi (veya en azından normal süresi kadar gerçekleşmemesi) sebeplerden biridir. Kullanılan antidepresan ilaçlar REM süresini ve miktarını azaltabilir. Aynı zamanda alkol de REM'i baskılayıcı faktörlerden biridir.

Harvard Tıp Fakültesi uyku araştırmacısı Robert Stickgold, "Bana rüyalarını neden hatırlayamadıkları sorusunu soran kişilere, bunun nedeninin: çok hızlı uyudukları, çok sağlıklı uyudukları ve çalar saatleriyle uyandıklarını söylüyorum,"  ve yanıtları genellikle 'Bunu nasıl bildin?' oluyor.’’ diyor.

Stickgold, pek çok insanın rüyalarını  REM uykusunun ilk evresinde hatırladığını söylüyor.Yani uykuyla uyanıklık ve bilinç ile bilinçsizlik arasındaki o süreçte.

Birkaç yıl önce bir laboratuvardaki öğrencilerin bu sürece girmeye başladıktan kısa bir süre sonra uyandırıldığı bir araştırma yaptığını ve öğrencilerin her birinin rüyalarını hatırladığını söylüyor.

Bu süreç, uykuya daldıktan sonraki ilk beş veya 10 dakika. Eğer derin bir uykuya dalarsanız ‘’hepimizin olmasını dilediği bu olsa da’’ uyku döngünüzün o kısmından hiçbir şey hatırlamayacaksınız.

REM uykusunu ne kadar parçalı şekilde yaşarsanız, rüyaları hatırlamanız da o kadar artacaktır.

Sticgold; Rüyalarını hatırlamak isteyen kişilere, yatmadan önce üç büyük bardak su içmelerini tavsiye ediyor. Çünkü, su içerseniz gece boyunca üç veya dört kez uyanacaksınız ve REM uyku döngüsünün sonunda uyanma eğiliminde olacaksınız.

Rüyaları Daha İyi Hatırlamanın Başka Bir Yolu

Rüyalarınızı hatırlamak istiyorsanız; bir rüya günlüğü tutun. Yatağınızın yanındaki komodinin üzerinde bir kalem ve bir defter bulundurarak, uyanır uyanmaz rüyaları unutmadan önce hızlı bir şekilde not alın. Bu, günden güne rüyalarınızı hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Hem de böylelikle kaydettiğiniz rüyaların anlamları üzerine düşünme fırsatı da bulabilirsiniz.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3