Sütyen Takmak Zararlı mı? Sütyen Hakkında Bilinmeyenler

Kimi zaman güzelliğimizden ödün vermemek için kimi zaman da sadece alışkanlığımızdan dolayı kullandığımız sütyenler sandığımız kadar masum değil mi?

Sütyen Takmak Zararlı mı? Sütyen Hakkında Bilinmeyenler

Uzun zamandır bazen insanların bakışlarına maruz kalmamak bazen de kendimizi iyi hissetmek için sütyen kullandık. Yararı herkesçe biliniyor ama gelin birde zararlarına bakalım.

 Göğüs sağlığımızı bozup daha erken sarkmalara sebep oluyor

Yıllarca göğüslerimizin sarkmaması için kullandığımız sütyenlerin aslında kas kullanımını tembelleştirdiği ve meme dokusunun gelişimini engellediği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Göğüs sarkmasını önlediğini düşünerek taktığımız sütyenin lenfatik akımı bozduğu ve kan dolaşımını sıkıştırdığı için erken yaşta göğüs sarkmalarına yol açar.   

Alerji ve mantar riskini arttırıyor

Özellikle yaz aylarında kullanılan uzun süreli sütyenler ter ve kirin deriye yapışmasına sebep olur. Nefes almayan tende bir süre sonra alerji, pişik ve mantar oluşumu başlar. Zamanla akne ve lekeler gözlemlenir.

Rahatlığımızdan ödün vermemiz gerekiyor

Kusursuz duruşumuzdan ödün vermek istemezken sağlığımızdan olduğu kadar rahatlığımızdan da ödün veriyoruz. Uyku kalitemizden tutun günlük rutinlerimize kadar her şeyi etkiliyor. Gün içinde ve gece uzun süreli sütyen kullanımı, kardiyovasküler sisteme zarar verdiği için hayat kalitemizi kötü yönde etkileyecektir.

 

Ne onunla, ne onsuz…

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Ped mi Tampon mu ?

Bazı kadınlar regl döneminde daha hijyenik olduğu için ped kullanmayı tercih ederken, bazı kadınlar ise sağladığı rahatlıktan dolayı tampon kullanmayı tercih ediyor. Peki sağlık ve rahatlık açısından hangisini kullanmak daha mantıklı?


Birlikte Yaşayan Kadınların Birbirlerinin Adet Dönemlerini Etkilemeleri

Birlikte yaşayan kadınların bir süre sonra menstrüasyon döngülerinin aynı anda olduğu inanılır. Bu bir tesadüf yada batıl inanç değildir. Bu konu aslında bilimsel bir araştırmaya dayanıyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
1
love
3
funny
1
angry
0
sad
1
wow
3