Seks Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler!

Bilinenin ötesinde, cinsel ilişkinin sağlığa birçok faydası vardır. Daha mutlu hissetmenize, daha sağlıklı olmanıza ve daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Ayrıca hastalığa karşı koruyabilir ve muhtemelen kanseri önleyebilir. Bu yazımızda, araştırmalarla ispatlanmış size fayda sağlayacak bazı gerçeklerden bahsediyoruz.

Seks Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler!

Öyleyse Başlayalım!

1. Seks, stresi keser

Seks, stres seviyenizi düşürebilir. Biological Perspective dergisinde yayınlanan bir çalışmada, katılımcılardan bir konuşma yapmak veya karmaşık bir matematik sınavına girmek gibi stresli bir aktiviteye katılmalarını istedi. Stresli bir görevden önce cinsel ilişki yaşayan katılımcılar, seks yapmayanlara ve öncesinde mastürbasyon yapanlara göre daha düşük stres seviyelerine ve daha düşük kan basıncına sahipti.

2. Daha az seks, daha çok iş

Almanya'daki Gottingen Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, cinsel yaşamı sağlam olmayan kişilerin yatak odalarında tatmin olmadıklarını telafi etmek için daha fazla iş yapma eğiliminde olduklarını buldular. Çalışma 32.000 kişiden seks ve çalışma alışkanlıklarını açıklamalarını istedi. Araştırmacılar, haftada yalnızca bir kez seks yapan erkeklerin yüzde 36'sının ve kadınların yüzde 35'inin işlerine daldığını buldu. Ne kadar çok işiniz olursa, o kadar çok stresiniz olur ve ne kadar çok stresiniz olursa o kadar az seks yaparsınız. Bu gerçekten bir kısır döngüdür.

3. Seks, kalp için iyidir

Seks, kesinlikle kalbinizin atmasına neden olur, ancak kalp sağlığına yararlarının bittiği yer burası değildir. Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi 'nde yayınlanan bir çalışmada, seksin bir erkeğin ölümcül kalp krizi riskini azaltabileceğini buldu. Araştırmacılar, her hafta iki veya daha fazla seks yapan erkeklerin, daha az seks yapan erkeklere göre kalp krizinden ölme olasılığının daha düşük olduğunu buldular. Çalışma, cinsel ilişki sıklığı ile inmeden ölme olasılığı arasında ise  hiçbir ilişki bulamadı.

4. Daha iyi bir özgüven

Seks ve benlik saygısı arasında şöyle bir ilişki vardır: seks yapanlar kendilerini iyi hissederler ve insanlar kendilerini iyi hissetmek için seks yaparlar. Archives of Sexual Behavior'da yayınlanan bir araştırma, insanların seks yapmasının birçok nedenine baktı ve en yaygın faktörlerden biri‘’özgüven yüksekliği için seks yapmak’’ oldu. Araştırmaya katılan kişiler, seksin kendilerini güçlü ve daha çekici hissettirdiğini bildirdiler.

5. Seks, ağrıyı dindirir

Seks, sizi birden fazla şekilde iyi hissettirse de en belirgin olan faydalarından biri ise ağrı kesici özelliği olması. Uyarılma ve orgazm sırasında beyindeki hipotalamus, kendini iyi hissetme hormonu ‘’oksitosin’’ salgılar. New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu oksitosin dalgalanmasının aslında kadınların özellikle menstrüasyon sırasında daha az ağrı hissetmesine yardımcı olabileceğini buldu. Deneysel Biyoloji ve Tıp Bülteninde yayınlanan bir araştırma ise  erkeklerde oksitosinin ağrı algısını yarı yarıya azalttığını buldu.

6. Seks, kansere karşı korur

Bazı araştırmalar, sık seks yapan 50 yaş ve üzerindeki erkeklerin prostat kanseri teşhisi konma olasılığı, aynı yaşta sık seks yapmayan erkeklere göre daha az olduğunu buldu. BJU Uluslararası dergisinde yayınlanan bir çalışma, cinsel ilişki ve mastürbasyonun yaşlı erkeklerde prostat kanseri riskini azaltabileceğini kanıtladı.  Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma ise erkeğin 20'li yaşlarında sık boşalmasının prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

7. Orgazm, sperm kalitesini iyileştirir

Sık seks, bir erkeğin sperm kalitesini artırabilir, DNA'nın spermlere verdiği zararı azaltabilir ve doğurganlığı artırabilir. Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği'ne göre , her gün seks yapan veya her gün boşalan erkekler, seks yapmayan erkeklere göre, yedi gün sonra daha canlı ve daha kaliteli semen aldı. Çalışma, bu yaklaşımın hafif doğurganlık sorunları olan çiftlerin gebe kalmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

8. Güvenliğinizi düşünün

Seks, çiftlerin tutkularını keşfetmeleri, birbirleriyle bağlantı kurmaları ve ilişkilerinden zevk almaları için bir fırsattır. Aynı zamanda pastanın üzerindeki krema gibi birkaç ek faydaya sahiptir. Elbette sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmek için güvenli seks yapmayı unutmayın. Özellikle tek eşli bir ilişki içinde değilseniz korunun ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için düzenli olarak test yaptırın.

 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1