Sudan 30 Yıl Sonra Laikliği Kabul Etti

Diktatör Ömer El Beşir'in halk isyanı sonucu görevden alınmasından sonra geçiş hükümeti 30 yıllık İslami yönetimi kaldırdı. Geçiş hükümeti ve SPLM-N örgütü arasında düzenlenen müzakereler sonucu din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması kararı alındı.

Sudan 30 Yıl Sonra Laikliği Kabul Etti

Ülkesini tek el yöneten 76 yaşında ki Ömer El Beşir haftalar süren halk ayaklanması sonucu 2019'da tutuklanıp cezaevine konmuştu. Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Beşir'in 2 yıl hapis cezasının ardından Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) teslim edileceği açıklanmıştı.

Sudan da Ömer El Beşir'in devrilmesiyle yönetimde köklü değişikliklere gidildi. Geçtiğimiz hafta Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ile SPLM-N liderlerinden Abdül Aziz el Hilu’nun görüşmeleri sonucu 30 yıllık islami yönetimin son bularak laiklik sistemine geçilmesi konusunda uzlaşıldı.

‘LAİKLİK YOKSA KENDİ KADERİNİ TAYİN HAKKINA SAYGI DUYULUR’ 

Karşılıklı müzakereler sonrası en dikkat çeken satır başlığı ise "Sudan’ın tüm vatandaşların haklarının gözetildiği demokratik bir ülke haline gelebilmesi için anayasanın din ile devlet işlerinin ayrılması ilkesine dayalı olması gerekir; bu ilkenin yokluğunda ise kendi kaderini tayin hakkına saygı duyulmalıdır" oldu.

Söz konusu görüşmeler ise silahlı gruplarla barış anlaşması yapmak ve hükümetin iç savaşa son verme girişiminin ardından geldi.SPLM-N örgütü ise geçtiğimiz günlerde lail bir sistemi garanti etmeyen bir antlaşmayı imzalamayacaklarını dile getirmişti.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2