Szondi Kişilik Testi'yle Karanlık Tarafını Keşfet!

Herkesin içinde aslında farkında olmasa da bastırdığı dürtüler mevcut. Peki sizinki hangisi hiç merak ettiniz mi? Yanıtınız evet ise Macar psikiyatrist Leopold Szondi'nin kişilik testine katılmanızı öneririz. Sonuçlar sizi fazlasıyla şaşırtabilir.

Szondi Kişilik Testi'yle Karanlık Tarafını Keşfet!

20. yüzyılın en ünlü psikiyatristlerinden Macar Leopold Szondi’nin hazırladığı bu test, görsel imgelerden yola çıkarak, insanların bastırılmış duygularını özellikle de korkularını bularak, onların hangi yollarla su yüzüne çıktığını keşfetmeyi amaçlıyor.

Szondi'ye göre; sekiz fotoğrafın her biri, insan ruhunun gizli bir yönünü yani farkında olmadan içinde taşıdığımız psikolojik dürtüleri ve eğilimleri ortaya çıkarıyor. Bu gizli dürtüler, büyüdüğümüz ortamda uygunsuz, "kötü" veya bir şekilde sosyal olarak kabul edilemez görüldükleri için çocuklukta bastırıldı.

Bu Test Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki insanların portrelerine bakın ve geceleri karanlık bir sokakta yürürken tanışmak istemeyeceğiniz BİR kişiyi seçin. Kişi sizi rahatsız eden içinizde korku veya tiksinti hissi uyandıran biri olmalıdır.

Önemli Not

Lütfen sonucunuzu yanlış anlamayın: akıl hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine sonucunuza, bunun ruhunuzda potansiyel olarak bastırılmış bir dürtü olabileceği perspektifiyle yaklaşın.

Orijinal Szondi testinde altı set sekiz portre vardı, ancak bu test basitleştirilmiş bir versiyon sunuyor.

1) SADİST

Büyük olasılıkla öğretmen ya da ebeveyn gibi otoriter bir şahsiyet tarafından baskılanmıştır. Bu yüzden onu biçimlendiren yıllarca maruz kaldığınız hükmetme duygusunu içinde bastırır. Pozitif, oldukça arkadaş canlısıdır ve insanları mutlu etmeyi çok sever. Bununla birlikte birinin ona hükmetmeye çalıştığını hissettiğinde pasif-agresif savunmacı tepki verir. Bu onları dolaylı olarak cezalandırma şeklidir. Duygusal bile olsa başkalarının acı çektiğini görmek onu mutlu edebilir.

Baskı: Başkalarına hakim olma arzusu

Baskılama biçimi: Huzurlu ve zararsız bir kişilik geliştirir. Daima başkalarına yardım eder.  

Defans mekanizması: Bir şey yapmak istemediklerinde engeller oluştururlar. Örneğin işte bir sorun varsa işe geç gitmek gibi. Defansif davranırken pasif-agresif tutum sergilerler.

2) EPİLEPTİK

Davranışlara büyük tepkiler verir, iyi veya kötü. Çocukken belirli şeyleri yapmanın iyi olmadığı öğretildiğinden öfke, dürtüsellik veya sinirlilik gibi olumsuz duyguların ortaya çıkmasına izin vermez. Bu nedenle muhtemelen güçlü bir duygusal maske takar ve altında olumsuz duyguları gizler.

Uysal ve arkadaşça davranarak kendini affettirir. İnsanlar onları muhtemelen huzurlu, güvenilir olarak görürler. Fakat bu duygular baskılama yöntemidir. Birden patlayabilir ve duygularını açık edebilir, bu kez de insanlar şaşırır. Çünkü insanlar onu daha önce hiç olumsuz görmemişlerdir.

Baskı: Öfke, sinirlilik, saldırganlık duyguları.

Baskılama biçimi: Yumuşak huylu, samimi bir insan olmak ve karşı tarafa sorumluluk sahibi olduğu izlenimi vermek.

Defans mekanizması:  Stresli veya provoke edildiğinde çok nadir patlamalar.

3) KATATONİK

Büyük ihtimalle aşırı aktif ve çok akıllı bir insandır. Gerçeklikte kalabilmek ve aşırı çalışan beyninle savaşabilmek için muhtemelen görev bilinçli, duygularını göstermeyen ve kurallara bağlı biri olmuştur. Kendisinin ya da başkalarının fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının farkında değildir. Genellikle bağlantısız ve kayıp hisseder.

Baskı: Zihinsel hiperaktivite, aşırı hayal gücü

Baskılama biçimi: Stereotipik davranışları benimseme

Defans mekanizması: Genellikle defansif davranır ve kendi belirlediği kurallara uymayı sever.

4) ŞİZOFRENİK

Muhtemelen diğer insanlara karşı ilgisizliği baskılar. Büyük ihtimalle başkalarıyla bağ kurma mücadelesi vermektedir. Bu kişiler için başkalarıyla ilişki kurmak büyük zorluktur. Belki kendilerine karşı bile bu durum böyledir. İlişkileri muhtemelen derinlikten yoksundur. Tüm bunların yanında, bunları telafi edebilmek adına girişken bir yapıya sahiptirler. Arkadaşları ve ailesiyle zaman geçirmeyi sever. Bu bir anlamda yalnızlık ve dışlanmışlık duygusunu baskılama yöntemidir.

Baskı: Başkalarına karşı ilgisizlik.

Baskılama Biçimi: Çok sosyal bir insan olmak ve çok geniş bir arkadaş çevresi edinmek.

Defans mekanizması: Yalnızlık ya da başkalarına dair sevgi eksikliğinden bahsetmeyi sevmez.

5) HİSTERİK

Dikkat çekme eğilimini baskılar. Çocukken akranlar ya da büyükler tarafından gösteriş meraklısı olmaması söylenmiştir. Bu nedenle muhtemelen mütevazı ve samimi bir insandır. Derinlerde ilgi odağı olmaya ve başkalarını etkilemeye bayılır. Nadiren de olsa ilgi odağı olduğunda kendisinden geçer. Büyük ihtimalle ayrıntılara çok dikkat eder.

Baskı: Dikkat çekme ve hayranlık kazanma zaafı

Baskılama biçimi: Alçakgönüllü davranma ve ilgi odağı olmaktan kaçınma

Defans mekanizması: Nadir veya abartılı işler ya da hobiler seçer. Genellikle zarif ve iyi giyinir, bu yolla dikkat çekmeye çalışır.

6) DEPRESİF

İlk bakışta mutludurlar. Sanki dünya umurlarında değil gibi. En azından dünyaya gösterdikleri yüz budur. Derinlerde ise muhtemelen kendini değersiz hissetme, kendini sevmeme ve suçluluk duyguları ile uğraşır. Muhtemelen ev, iş, arkadaş çevresi ile zihninizi bunlardan uzaklaştırır. Düşük benlik saygısı da bu durum ile ilişkilidir. Bu resmi seçmek, kişinin depresif olduğu anlamına gelmez ama bu duygulara yatkın olduğunu gösterir.

Baskı: Değersizlik ve yetersizlik duygusu

Baskılama biçimi: Mutlu bir dış kişilik geliştirir. İşe veya arkadaşlara odaklanır.

Defans mekanizması: Herkesin psikoloğu rolü üstlenip insanların sorunlarına çözüm arar.

7) MANYAK

Muhtemelen mantıklı, olgun ve dengeli biridir. Kaostan ve aşırı duygu gösterilerinden hoşlanmaz. Çünkü kendi içinde kontrolünü kaybetmesini sağlayacak hiperaktif eğilimleri bastırır. Derinlerde muhtemelen oldukça dürtüseldir. Bunun nedeni muhtemelen öğretmenler ya da ebeveynleri tarafından uslu durma-sakin olma baskısı yaşamaktır.

Baskı: Dürtüsellik ve yüksek enerji seviyesi.

Baskılama biçimi: Mantıksal ve makul olmak, aşırılıktan nefret etmek.

Defans mekanizması: Kontrolünü kaybedeceği cazip yerlerden kaçınır.

8) ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Çocukken, bir ebeveyn, öğretmen veya başka bir aile üyesi kaynaklı zorbalığa maruz kalmış veya travma geçirmiş olabilir.

Baskı: Karşı cins tarafından istenmeme düşüncesi

Baskılama biçimi: Cinsiyetine dair spesifik özellikleri daha da vurgulamak. Mesela aşırı maço hareketler sergilemek ya da dişil davranışları abartmak.

Savunma mekanizması: İdeal kadın ya da ideal erkek klişesine uymak için benliğinden ödün vermek

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Sinestezi Nedir? Kiki ve Bouba Testiyle Sinestezik Misin Öğren!

Bir yiyeceği her ısırdığınızda onun geometrik şeklini de tattığınızı ya da bir müziği dinlerken notalarının renklerini gördüğünüzü ve hatta bu yazıyı okurken kelimelerin kafanızda bir dizi sesle size eşlik ettiğini düş�...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3