Tazmanya'nın Batısında 470 Balina Kıyıya Vurdu

Tazmanya'nın batısına vuran 470 balinanın 380 tanesinin kurtarılamadığı belirtildi. Geçtiğimiz çarşamba meydana gelen olayın dünya çapında ki en büyük kıyıya vurma olaylarından biri olduğu doğrulandı.

Tazmanya'nın Batısında 470 Balina Kıyıya Vurdu

Geçtiğimiz çarşamba günü Tazmanya'nın batısında 470 balinanın kıyıya vurduğu uzmanlarca doğrulandı. Kıyıya vuran balinaların 380 tanesi kurtarılamazken 88 balinanın ise balina kurtarıcıları tarafından denize geri salındı. Kurtarılan balinaların ise yalnızca 20 tanesinin hayatta kalabilecek kadar iyi durumdayken kalanının ise ölüm korkusu yaşadığı belirtildi. Bu üzücü olay ne yazık ki dünya çapında toplu kıyıya vurma olaylarının en büyüklerinden biri olduğu doğrulandı. Olay yerinde bulunan veteriner hekimlerin önerisiyle kurtarılması imkansız olan 4 balinaya ise ötanazi uygulandı. Okyanusa salınan balinaların bir kısmının ise tekrar kıyıya vurduğu belirtildi.

Kıyıya vurduktan sonra 3-4 gün daha yaşayabileceği belirtilen balinalar için ise ülke yetkilileri daha önce bu kadar büyük bir toplu kıyıya vurma olayı yaşamadıklarını belirtti. 3 grup halinde bulunan balinaları kurtarmak için ise 40 eğitimli kurtarıcı çalıştı.

Peki Akciğer Solunumu Yapmasına Rağmen Balinalar Neden Ölür?

Balinaların kemik yapıları suyun kaldırıma kuvvetine uygun olarak tasarlanmıştır. Karaya vurdukları anda bu kaldırma kuvvetinden yararlanamayan ve yer çekimi ivmesine maruz kalan balinaların kendi vücut ağırlıkları kaburgalarına ve akciğerine baskı yapıyor. Bu da solunumu %70 oranında azaltıyor kimi zaman ise kırılan kaburga kemiklerinin iç organlara batması da meydana gelebiliyor. Ayrıca bu baskıdan kaynaklı olarak vücutta ki protein bir anda dolaşım sistemine karışıyor ve doğrudan böbreklere hücum ediyor. Bu ise balinaları çok kısa sürede doğrudan böbrek yetmezliğine sürüklüyor ve vücutları iflas ediyor.

Balinalar Neden Kıyıya Vurur ?

Uzmanlar bunun nedeninin hala net bir cevabı olmadığını söylüyor. Ortaya atılan görüşlerden biri güçlü sosyal bağlara ve liderlerini takip etmeye odaklı balinaların toplu halde kıyıya vurabileceğini yönünde.

Tek başına kıyıya vurmaların ise gemi çarpması, yaralanmalar, yaşlanmadan kaynaklı olarak güçsüzleşme olabileceği söyleniyor. Yine de uzmanlar kıyıya vurma olayının nedenlerinin yalnızca yarısını bildiğimizi belirtiyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0