Teknoloji Devlerinin Mülakat Soruları Karşısında Donup Kalacaksınız

Daha önce bir iş görüşmesine gittiyseniz farketmişsinizdir, hemen hemen her firma "En güçlü özelliğini söyler misin?","Seni neden işe alalım?","Kendini ilerde nerede görüyorsun?" gibi birbirine benzer klişe sorular sorar. Bu soruların tamamına verilecek bir çok klişe cevap da vardır. Görüşmeye gittiğiniz firma Google, Facebook gibi bir teknoloji devi ise sorular kesinlikle bu kadar basit olmayacak. Sizler için teknoloji devlerinin mülakatlarda sıkça sorduğu soruları derledik, cevaplara bakmadan önce kendinizi sınamaya ne dersiniz ?

Teknoloji Devlerinin Mülakat Soruları Karşısında Donup Kalacaksınız

Google

Şüphesiz Google'ın mülakat  soruları herkes tarafından en çok merak edilenler arasında ilk sırada yer alır. Google gibi teknoloji firmaları için mezun olduğunuz üniversite  önemli fakat onların ilgisini asıl çeken kısım pratik ve kıvrak bir zekaya sahip olmaktır. İşte karşınızda Google'ın mülakat soruları ve cevapları.

Rögar kapakları neden yuvarlaktır?
 
Yazılım Mühendisliği pozisyonu için sorulan bu sorunun cevabı şöyle olmalı: “Kapak rögara düşmesin diye. Eğer kare şeklinde olsaydı, su fışkırdığında deliğe düşme ihtimali olurdu.”
 
Bir korsan gemisinin kaptanısınız. Hem hayatta kalmayı hem de hazineyi istediğiniz gibi paylaşmayı nasıl sağlardınız?
 
Ganimetin nasıl bölüneceğini oylama ile belirlemeye kalkarsanız ve mürettebatınızın yarısından fazlası sizin önerdiğiniz şekilde hazineyi paylaşırsa sizi ölmüş sayalım. Bu yüzden hiç oylama işine girmeden hazinenin yüzde 51’ini mürettebatınız arasında paylaşmanız gerekiyor.
 
Akşam nerede yemek yiyelim?
 
Eski Google çalışanları, adayların iş görüşmelerinde tuzak sorular karşısında hazırlıklı olmalarını öneriyor. Eğer sizi işe alacak kişi “akşam nerede yemek yiyelim?” diye soruyorsa, sizin yanıt olarak “fark etmez” dememeniz gerekli. Bunun yerine yönlendirici cevaplar verip gideceğiniz restorandan orada yiyeceğiniz yemeğe kadar öneriler sunmanız gerekiyor.

Microsoft
 
Microsoft mülakat soruları da en az Google mülakat soruları kadar ilginç. Bu soruların çoğu için keskin cevaplar vermeniz beklenmese de sorulara yaklaşımınız ölçülüyor. Ama bir soru var ki kelimenin tam anlamıyla acımasızca! İşte o soru…
 
Bir dik üçgenin hipotenüsünün uzunluğu 10 birimdir. Bu hipotenüse, üçgenin dik açıya sahip köşesinden indirilen dikmenin uzunluğu ise 6 birimdir. Üçgenin alanını bulunuz.

Soruyu sorarken ne yazık ki yukarıdaki şeklin bir benzerini önünüze koymuyorlar. Elimizdeki bilgiler üçgenin hipotenüs uzunluğunun 10 birim olduğunu, dik açıdan hipotenüse indirilen dikmenin (h) ise 6 birim olduğunu söylüyor ve üçgenin alanını hesaplamamız isteniyor. Bu bilgiler ışında 'a x h / 2 = Alan' işlemi ile cevaba ulaşabiliriz. Ancak cevap 10 x 6 / 2 = 30 değil! Bu üçgenin alanı 30 birim değil, çünkü böyle bir üçgen yok. Başka bir ifadeyle; geometrik olarak dik açılı bir üçgenin, dik açısından 10 birimlik hipotenüse indirilecek bir dikme kirişinin uzunluğu en fazla 5 birim olabilir. Aksi takdirde şekil üçgen formunu kaybeder, bir dörtgen olur.

Apple
 
 
Apple’ın bütün dünyada ekibini özenle seçtiğinden şüphemiz yok. Ama aşağıdaki sorular da ne öyle? En ilginç Apple mülakat soruları aşağıdaki gibi. (Cevapları siz düşünün.)
8 yaşındaki bir çocuğa bir router/modem’in çalışma mantığını anlatın.
 
Masanın üzerinde 3 tane kutu var. Birinde sadece elma, birinde sadece portakal, diğerinde ise elma ve portakallar bir arada duruyor. Ancak kutuların hepsinin üzerinde yanlış isimler yazıyor. Kutulardan birini açabilir ve içerisine bakmadan tek bir meyveyi eline alabilirsin. Bunu yaparak tüm kutuları doğru şekilde isimlendirebilir misin?
 
iTunes benzeri bir uygulama var ve zamanla içerisinde çok fazla resim birikiyor. Kullanılmayan resimlerin performansı etkilememesi için nasıl bir strateji izlerdin?

Facebook
 
 
Dev firmaların mülakat soruları ve cevapları listesinde elbette Facebook da yer alıyor. Özellikle Yazılım Mühendisliği pozisyonu için sorulan sorular adayı düşünmeye ve sorgulamaya itiyor. O sorulardan biri şu şekilde:
 
Diyelim ki bugün ilk iş günün; eve gittin ve dünyanın en iyi işine sahip olduğunu düşündün. Bize o ilk iş gününü anlat.
 
Tahmin edersiniz ki bu sorunun herkesin ortak cevaplayabileceği bir yanıtı olamaz. Peki, bu soruya nasıl cevap verilmeli? Soru size aslında iş hayatında sizin neyi mutlu ettiğini soruyor. Verdiğiniz yanıt sayesinde işveren, sizin Facebook için doğru biri olup olmadığınızı daha iyi anlayabilecek.
 
Ve Facebook’tan beyin yakan mülakat mantık soruları arasından seçtiğimiz bir soru:
 
Rus bir gangster tarafından kaçırıldınız. Gangster, boş bir altıpatlara arka arkaya gelecek şekilde iki mermi koydu, topu çevirdi ve size doğrultarak tetiğe bastı. O da ne? Hâlâ yaşıyorsunuz. Sonra size şunu soruyor: Tekrar tetiğe basmamı mı istersin yoksa önce topu bir kez daha mı çevireyim? Her iki ihtimal için vurulma ihtimaliniz nedir?

Tesla Motors
 
 
Sıra dışı mülakat soruları ve cevapları listesine Tesla Motors da girmeli. Çünkü Elon Musk ile çalışmak, onun ekiplerinden birinin parçası olmak hiç kolay değil.
 
Üzerinde uğraştığınız bir problem ve bu problemi nasıl çözdüğünüz hakkında bir örnek verir misiniz?
 
Bu soru, iş görüşmelerinde tuzak sorular arasında ilk sırada yer alabilir. Hatta bu soruyu alın, çerçeveletip odanıza asın. Başta basit bir soru gibi geliyor ama aslında öyle değil. Musk’a göre eğer bir problemi gerçekten kendi izlediğiniz yol ve yöntemler ile çözdüyseniz her detayı hatırlarsınız. Fakat işin içine biraz yalan katıyorsanız ara ara duraksayacak, bazen de hızlı şekilde geçiştirmeye çalışırsınız.
 
Dünya yüzeyinde durmaktasınız. Bir mil Güney'e, bir mil Batı'ya ve bir mil Kuzey'e doğru yürüdünüz ve son geldiğiniz nokta, ilk başladığınız nokta ile aynı oldu. Bu durumda siz neredesiniz?
 
Bu soru, Musk’ın en sevdiği mülakat sorularından biri. Çalışanın zekâsını ve düşünme yetisini doğrudan test eden bu sorunun net bir cevabı olmasa da en yaygını ve kabul göreni Kuzey Kutbu’dur.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0