The Simpsons'ın Bir Sonra ki Mesajı Ne Olacak ?

1989 yapımı Amerikan çizgi dizisi bazı siyasi olayları önceden yayınlamasıyla biliniyor. Facetime, akıllı telefon ve saatler, Yunanistan’ın borç temerrüdü, kripto para, Donald Trump’ın başkan seçilmesi hatta koronavirüs. Tüm bu konular hakkında bölüm yayınladı. Ancak bu sefer ki oldukça ilginçti.

The Simpsons'ın Bir Sonra ki Mesajı Ne Olacak ?

The Simpsons'ı özel kılan ve onu bu kadar uzun soluklu yapan şeyin başında elbette pek çok ülkeye ait siyasi olayları daha olmadan ekrana getirmesidir. Simpson bu sefer de geleneği bozmadı. Amerika'da geçtiğimiz hafta Kongre Binası'na Vikingler başlığıyla giren işgalci ile binadan kürsü çalan yağmacının görüntüsüne benzer sahneler Simpsonlar da yayınlandı.

Trump yanlılarının Washington'daki Kongre Binası'nı basması olayında, vikinglere benzeyen göstericinin görüntüsü ile Simpsonlar'da üzerinde "Vali" yazan bir kuşak taşıyan miğferli adamın yan yana görüntüsü, sosyal medyada en çok paylaşılan görseller arasına girdi. 

Ancak sosyal medya da çok paylaşılan bir başka resim daha vardı. Oda çalınan kürsü görüntüsüne çok benzer bir sahnenin simpsonlarda da yayınlanması oldu. 

Dikkat Çeken Bir Başka Detay Daha Vardı

Homer Simpson'ın iç savaşta bir evin çatısında elinde silahla beklediği görüntü yayınalndı. Dikkat çeken nokta bunun 21 ocak 2021 olarak verilmesi oldu. 20 Ocak Trump'ın başkanlığı Joe Biden'a teslim edeceği yemin töreni günü. Simpsonlar Donald Trump'ın başkanlığını da çok daha önceden yayınlamıştı.

The Simpsonların Diğer Mesajları

Çizgi dizi de Donald Trump'ın başkan olacağı önceden bildirilmişti. Ancak ilgi çeken ve sürekli gündeme gelen bir başka bölüm ise Trump'ın ölü oldu. Dizi de  27 Ağustos 2020 tarihinde Trump'ın cenaze töreni düzenlendi. Bu tarihte Trump ise 59. başkanlık seçimleri için aday gösterilmişti.

Dizi aynı zamanda Trump'ın koronavirüs olacağınıda ekranlara getirdi.

Beyrut Patlaması

Hatırlarsını Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta havai fişek fabrikasında bir patlama meydana gelmişti. Simpsonlar tabi ki yine bu konuyu da patlama gerçekleşmeden önce işlemişti.

Kolomb Heykelinin Kafasının Kırılması

Dizinin ilk sezonunlarında Simsonların oğlu Bart Simpson, yaşadıkları kasaba olan Springfield'ın kurucusu Jebediah Springfield'ın heykelinin kafasını koparıyor.

ABD'de "Black Lives Matter" sloganı ile başlayan ve git gide büyüyen ırkçılık karşıtı protestolarda, Boston'daki Kolomb heykeline saldırıldı. Heykelin başı gece yarısı göstericiler tarafından sökülmüştü.

Elbette bu benzerlik The Simpsons hayranlarının dikkatinden kaçmadı.

Tom Hanks'in Korona Virüse Yakalanacağı Haberi

Aslında bölümde açık açık Tom Hanks'in korona olacağı söylenmemiş ancak hayranları bunun önceden mesajı verildiğine inanıyor.Bir bölümünde Tom Hanks'in bir reklam filmi görülüyor. Hanks reklamda “ABD hükümeti güvenilirliğini kaybetti, o yüzden benimkini ödünç alın” mesajı veriyor. Aktör ardından, “Ben Tom Hanks, beni şahsen görürseniz lütfen benden uzak durun” diyor.

Hayranları bunun sosyal mesafe vurgusu olduğunu düşünüyor.

Kripto Para Henüz Gündemde Değilken Simpsonlar da Yayınlandı

Efsanenin 31. sezonunda, kripto paraların nasıl çalıştığını açıklamak üzere bir konuk yer aldı. Şarkı ve dansla kripto para biriminin geleceğini anlatan bölümde sözler oldukça dikkat çekiciydi. Henüz kripto paranın nasıl çalıştığı bilinmezken Simpsonlar şunları söyledi: “Her gün geleceğin parası olmaya bir adım daha yaklaşıyorum. Cüzdanında değil, senin bilgisayarındayım!

Bir başka dikkat çeken kısım ise ; "Bu sistemde, ek kripto para birimleri oluşturmak için kurallar tanımlanmıştır. Geleneksel para birimi gibi üretilebilir veya rastgele oluşturulur veya hepsi LeBron'a [James] verilir.”

Korona Virüs

Dizinin oldukça eski ama 1993'de yayınlanan bir bölümünde Japonyadan dünyaya Osaka Flu isimli bir hastalığın yayıldığı görülüyor.

Japonya’da meyve suyu işçileri paketleme yaparken, işçilerden biri, “Müdüre grip olduğumu söyleme lütfen” diyor ve sonra kutunun içine öksürüyor. Böylece virüs, kutuyla birlikte ABD’ye taşınıyor. Oradan ise tüm dünyaya.

Dizinin hayranları Japonya'yı benzerlik olarak yorumlarken Korona virüse ise 28 yıl önce işaret ettiğini düşünüyor.

Trump'ın Başkan Seçilmesi

Her ne kadar diğer kehanetler yoruma açık olsada bu bölüm oldukça netti. Efsanevi dizi de Donald Trump henüz başkan seçilmemişken ondan başkan diye bahsedildi.

Yeni başkan Lisa Simpson kendinden önce ki başkanın Trump olduğunu söylüyor.

Super Bowl'da Lady Gaga

Tartışmasız olan bölümlerden bir diğeri ise Simpsonların Lady Gaga'nın şovunu 5 yıl önce tahmin etmesi oldu.

Disney-Fox Birleşmesi

Walt Disney'in 20th Century Fox'u satın alması da The Simpsons'ın bir bölümünde çok kısa bir sahnede gösterildi. Elbette hayranlarının gözünden kaçmadı.

8 Kasım 1998'de yayınlanan bölümünde 20th Century Fox tabelasının altında 'Walt Disney Co'nun bir bölümü' yazısı görülüyor.

11 Eylül Saldırıları

Dünya üzerinde hala sayısız komplo teorisi ortaya atılan olaylarından biri elbette 11 Eylül İkiz Kule saldırıları oluyor. Dizinin 1997 yılında yayınlanan bir bölümünde Lisa'nın elinde tuttuğu dergide 9-11 yazısı dikkat çekti. Üstelik 11'in aynı zamanda kulelerde olması oldukça dikkat çekici.

Başka bir bölümde ise duvarda ki resim yanan ikiz kulelerinin görüntüsüne benzetildi.

Akıllı Cihazlar

Akıllı telefonlar, dokunmatik ekranlar henüz üretilmemişken 1994 yılında Simspsonlardan Lisa akıllı bir telefona sahipti. Telefonun logosu ise oldukça manidar.

Dizinin 1995 yapımı bir bölümünde akıllı saatte yer aldı. Tabi ki o dönem akıllı saatlerin henüz icat edilmediğini söylememize gerek yok herhalde ?

Yeni Star Wars Bölümleri

The Simspsons efsanevi film Star Wars içinde yeni bölümlerinin çekileceğini bilmişti.

Henüz Gerçekleşmemiş 2 Kehanet

Aç gözlü şirketler çevresel bir faciaya sebep olacak ve bu facia alandan kurtulabilmiş ufak bir alanı korumak için ise dünya üzerinde bir kubbe kurulacak.

Facebook'un algoritması sahte haberleri işaretlemeye başlayacak, aynı zamanda gizli alayı da saptayabilecek böylece insanların kafası karışmayacak.

Kaynak: 1

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Sıfır Donanım İle Oyunları Sorunsuz Oynamak : Nvidia Geforce

Temellerini 70 lerin sonunda atan video oyun sektörü her geçen yıl popülerliğini arttırmış ve 2019 yılına gelindiğinde sektörün cirosu yaklaşık 150 milyar doların üzerinde seyir etmiştir. Gelişen oyunlar, beraberinde yüksek ekran kartları ve ram ihtiyacını doğurmuştur. Özellikle ülkemizdeki kur farkından dolayı, oyunseverler yüksek fiyatlardan satılan ekran kartlarını satın alamıyor. Oyunları düşük çözünürlükte oynamak zorunda kalan oyunseverler , uzun süredir bu haberi bekliyordu. Nvidia Geforce now yayınladıgı beta sürümünün ardından geçtiğimiz aylarda tam sürümünü oyun severlere tanıttı.


Disney, DreamWorks, Pixar ve Diğerlerinin En iyi 15 Animasyon Filmi

Dünyanın neresinde olursanız olun, muhtemelen Disney'i biliyorsunuzdur, üç “Oyuncak Hikayesi” filminden birini yada DreamWorks'ün en az bir filmini mutlaka izlemişsinizdir. Animasyon filmlerinin sadece çocuklar için olduğunu düşünüyorsanız, 15 harika animasyon film listemize göz atın!

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0