Toplanan DNA Örnekleri ile Yere Sigaralara İzmariti Atanların Yüzleri Heykellere Dönüşüyor

New York sokaklarından rastgele toplanan sigara izmaritlerinin üzerindeki kalıntılar ile araştırma yapan Heather Dewey-Hagborg, benzerine ancak filmlerde rastlanacak bir şekilde izmariti atan kişinin yaklaşık olarak yüzünün neye benzediğini ortaya çıkarıp bunları heykellere dönüştürüyor.

Toplanan DNA Örnekleri ile Yere Sigaralara İzmariti Atanların Yüzleri Heykellere Dönüşüyor
Kendisini sanatçı ve aynı zamanda insan vücudunun çeşitli çip veya cihazlarla işlevselliğini arttırmayı amaçlayan bir biohacker olarak tanıtan Heather Dewey-Hagborg, New York sokaklarında gezerken yerde bulduğu sigara izmaritlerini toplayıp bunlar üzerinde incelemeler yapmaya başladı.

Topladığı izmaritlerin üzerinde bulunan organizmaların genomlarını inceleyip DNA analizlerini çıkaran Hagborg, sokakları izmaritlerle kirleten bu yüzlerin yaklaşık olarak neye benzediğini görmek için 3D yazıcılar ile çıktılar almaya başladı. Çıkan sonuçlar heyecan vericiydi  fakat Hagborg bununla yetinmeyip
bu yüzleri birer heykele dönüştürdü.

Kişisel Verileri İhlal Ediyor
BBC, CNN ve The New York Times gibi büyük medya kuruluşlarına da konuk olan sanatçı, Dünya basının ilgisini çekmeyi başardı. Öyle ki Toronto polisi ile çeşitli suçların aydınlatılmasında iş birliği bile yaptı.
Stranger Visions(Yabancı Görüntüler) ismini verdiği bu projeyiyi bir sergiye dönüştüren Hagborg, yaptığı heykelleri Victoria, Albert Müzesi ve New York Tarih Kurumu gibi kamuya açık alanlarda sergiliyor. Proje çeşitli kesimler tarafından kişisel verilerin gizliliğinin ihlal ettiği gerekçesiyle sürekli eleştirilere mağruz kalsa da Hagborg geri adım atmıyor.


DNA Kalıntıları Gizlenebilir!

Hagborg kişileri nasıl tespit ettiğinin yanında bu verilerin nasıl tespit edilemez hale geleceği hakkında
bazı teknikler de öneriyor. Spoofin adını verdiği bu yöntem daha çok bilişim sektöründe kullanılan ve IP 
adreslerinin gizlenmesi anlamını taşıyor. Hagborg bu tekniğin DNA'nın  gizlenmesi amacıyla herkes tarafından kolayca uygulanabileceğini savunuyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1