Tüm Şehir Tek Bir Binada Yaşıyor : Whittier Kasabası

Tüm şehirle komşu olduğunuzu düşünün. Okulunuzun, polis departmanının, bakkalın postanenin.. Aklınıza gelebilecek her şeyin tek bir bina da toplandığını, dışarıya çıkmanızı gerektirecek başka hiç bir şeye ihtiyaç olmadığını hayal edin. Alaska'da bulunan Whittier kasabası tek bir binada yaşıyor.

Tüm Şehir Tek Bir Binada Yaşıyor : Whittier Kasabası

Amerika'nın Alaska Eyaletinde Bulunan Bu Küçük Kasaba Sadece 214 Kişi Yaşıyor

Begich Towers adında ki bu bina 14 katlı ve 150 daireden oluşuyor. Şehrin tüm sakinleri bu gördüğünüz binada yaşıyor ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyorlar. Çünkü ihtiyaçları olan herşey bu binada mevcut.

Binanın İçinde Yalnızca Daireler Yok

Binanın farklı katlarında; çocuklar için okul, 1 posta ofisi, bakkal, bir felaket anında insanların saklanması için güvenlik tüneli, polis birimi, kilise, klinik ve hatta turistler için bir otel de bulunuyor. 

Whittier, Alaska'dan ve Tüm Dünyadan İzole Bir Hayat Sürüyor

Whittier kasabası Amerika için savunma tesisi olarak inşa edildi. Bu yüzden dünyanın geri kalanından izole, ulaşımı oldukça zor olan bu yer seçildi. O dönemde Whittier'a ulaşmanın tek yolu ise denizdi.

Zamanla ise Whittnier kasabası askeri üs olmaktan çıkıp sivil halkın tek bir çatı altında yaşadığı bir kasaba haline geldi.

Whittier'e En Yakın Şehir İse 60 Km Uzaklıkta

Şehir dışına çıkmak isterseniz 4 km'lik bu tüneli geçmelisiniz. Şehre karayoluyla ulaşım yalnızca bu dağın ortasından geçen tünelle sağlanıyor. Ancak tünel akşam 22:30'da kapanıyor. Kapandıktan sonra ne yazık ki ertesi günü beklemelisiniz. 

Kapanmasının nedeni ise tek şeritli bu tünelde her yarım saatte bir tünelin gidiş-dönüş yönü değişiyor. 22:30'dan sonra ise tünel görevlisinin mesaisi bitiyor ve trafiğin akış yönü kontrol edilemiyor.

Tüneli 1 kez kullanmanın bedeli ise 15 dolar.

Peki Bu Şehir Sakinleri Neyden Para Kazanıyor ?

Whittier'da yaşayanlar gerçek anlamda parayı yalnızca takas için kullanıyor. Hiç kimsenin daha fazlasını kazanmak gibi bir derdi yok. Kendi kaynaklarını yaratmak zorundalar. Ancak ana geçim kaynakları çoğunlukla balıkçılıktan oluşuyor. 

Yılın Çoğu Zamanını Binada Geçirmelerinin Temel Sebebi Kötü Hava Koşulları

Alaska zaten çetin kışlarıyla, ormanları ve ayılarıyla bilinen bir eyalet. Ancak Whittier'da kışları kar yaklaşık 8 metreyi, rüzgar ise saatte 115 km'yi buluyor. Hatta kışlar o kadar zor geçiyor ki ayıların bile korktuğu söyleniyor. 

Whitter İçin Turizm Oldukça Geniş Bir Yer Kaplıyor

Yaz aylarında Whittier'ı pek çok turist ziyaret ediyor. Bina da turistlerin konaklaması için otel odaları ve yalnızca yazları açık olan hediyelik dükkanlarda mevcut. Pek çok boş odası bulunan bu izole şehirden bir daire almanın maliyeti ise oldukça düşük. Yaklaşık 50 bin dolara kafa dinlemek için bir eve sahip olabilirsiniz.

Adını Amerikalı Şair John Greenleaf Whittier’dan Alıyor

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

9 kişilik Nüfusuyla Kendine Hayran Bırakan Ada

Her mevsim ayrı güzelliğiyle kendine hayran bırakan bu adada yalnızca 9 kişi yaşıyor....


Hem Korkutucular Hem Büyüleyiciler: İşte Tamamen Terk Edilmiş 18 Yer

Her birinin hikayesi birbirinden farklı. Kimi askeri darbeler kimi mübadeleler kimi nükleer felaketler görmüş ve bir şekilde unutulup gitmişler. Tabi ki doğayı asla durduramazsınız. Tüm resimlerde siz de fark edeceksiniz ki ya çöle dö...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0