Türkiye Neden Eurovision'a Katılmıyor?

Ülkece televizyon ekranına kitlenip, tek yürek olduğumuz günler... Nefesimizi tutup heyecanla ülkelerin performanslarını izlerdik. Yarışma bitse de muhabbeti günlerce devam ederdi. Ne oldu da bu uluslararası yarışmaya katılmayı bıraktık dersiniz?

Türkiye Neden Eurovision'a Katılmıyor?

"Everyway That I Can" ile birinciliği almıştık

Türkiye bu yarışmada güzel başarılar elde etmişti. Hem dört bir yana dağılmış gurbetçilerimizin desteği hem komşu ülkelerin desteği hem de uğraşılıp emek verilen şarkılarımız sayesinde 2003 yılında "Everyway That I Can" şarkısı ile birinciliği bile almıştık.

2003 yılından önce ülke başarı sıralamasına jüriler karar veriyordu. 2003 yılından sonra ise bir değişikliğe gidilip juri sistemi kaldırılmıştı. Bunun yerine başarı sıralaması oylamalar ile kararlaştırılacaktı. Bu sistem bize birinciliği getirmiştir. Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa gibi gurbetçi vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu ülkelerden güzel puanlar toplamıştık.

Puanlama sisteminin değişmesiyle sorunlar başladı

2009 yılına gelindiğinde ise halk oylamasının yanında her ülke için jüri heyeti kurulmasına ve oylamada %50 etkisinin olmasına karar verildi. Böylece tek etken hunharca, milliyetçi duygularla gönderilen sms'ler olmayacaktı. Tabi jürilerle birlikte biraz da olsa siyaset de işin içine girmiş oldu. 2011 yılında yarışmada ilk kez yarı final geçilemeyince TRT bu olayın adaletsizlik olduğunu savundu. Jüri heyetinin %50 söz hakkının olmasının haksızlık olduğu öne sürüldü. Yarı finalde Yüksek Sadakat'in seslendirdiği ''Live It Up'' şarkısıyla elenerek finalde yarışamadık. (2011 yılındaki Eurovsion şarkımızı hatırlamayanlar için buradan dinleyebilirsiniz.) Bu sonuç; siyasi bir çekişmenin eseri miydi yoksa bizim başarısızlığımız mıydı takdir sizlerin.

2013'ten beri Eurovision'a katılmıyoruz

Eurovision yarışmasına en son 2012 yılında Can Bonomo'nun yazıp söylediği "Love Me Back" şarkısı ile katıldık. Toplamda 112 puan alarak yarışmada 7. olduk. TRT tarafından yapılan açıklama ile bundan sonraki süreçte haksız rekabetten dolayı Türkiye olarak yarışmada yer alınmayacağımız bildirildi. Bu açıklamadan sonraki 8 senedir Eurovision'da yer almıyoruz. Bu yıl da Eurovision'a katılma talebimiz bulunmamaktadır. Hatta senelerdir tüplü televizyonlarımızın başında heyecanla izlediğimiz Eurovision, 7 yıldır TRT'de yayınlanmamaktadır. Bu durumu geçmiş senelerde de yaşamıştık. 1975 yılında "Semiha Yankı - Seninle Bir Dakika" şarkısı ile katıldığımız yarışmada sonuncu olmuştuk. Boykot edip bir sonraki sene katılmama kararı aldık. 1975 yılında Semiha Yankı ile başlayan bu serüven 2012 yılında Can Bonomo ile şuanlık son buldu gibi duruyor. 

2012 Eurovision 7.liği ( Can Bonomo - Love Me Back)

Can Bonomo yine bildiğimiz gibi kıpır kıpır!

2009 Eurovision 4.lüğümüz (Hadise - Düm Tek Tek)

Tek derdimizin Hadise'nin yarışmadan 1 hafta önce sesinin kısılması olduğu güzel günler...

Kenan Doğulu ve Athena'nın ülkemize getirdiği 3.lükleri de unutmamak gerek❤️

Athena - (For Real)

Kenan Doğulu - (Shake It Up Shekerim)

1997 Eurovision 3.lüğü (Şebnem Paker & Grup Etnik - Dinle)

Neresinden baksanız kalite akıyor...

2010 Eurovision 2.liği ( maNga - We Could Be The Same)

Siz de dinlediğinizde "ulan nasıl birinci olamadık" diyenlerden misiniz?

2003 Eurovision 1.liği ( Sertap Erener - Everyway That I Can)

Tekrardan gururlanmaya hazır mısınız? Ülkemize birinciliği getiren o muhteşem persormans...

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

90'lar Pop Müziği'nin Mucizesi Uzay Heparı

Sık sık duyduğumuz “Doksanlar döneminin kaliteli müzikleri yapılamıyor” serzenişinin arkasında Aysel Gürel ve Onno Tunç gibi birkaç isim mi vardı? Nasıl olur da bir döneme damgasını vuran müzik türünün arkasında yalnızca bir kaç sanatçı olabilirdi? Tabi ki yalnızca bu isimler olamazdı. Söz konusu isimlerin ölümüyle birlikte sektörün bittiği iddiasında değiliz elbette. Türk müzik tarihinin en üretken yıllarından olan 90'ların filizlenmesi tamamen bu figürlerin çabasıyla olmasa bile tohumlarının bu yetenekler tarafından atıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fenomen haline gelen 90’lar pop müziğinin arkasındaki vakitsiz giden kahraman Uzay Heparı'yı anlatacağız.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2