Türkiye’de İlk Koronavirüs Aşısı Gönüllü Sağlık Çalışanlarına Uygulandı

Çin’de Ocak ayından beri sürdürülen koronavirüs aşısı çalışmalarında son aşamaya gelindi. DSÖ’nün açıklamalarına göre şuanda dünyada 8 firma, aşının üretimden önceki son aşaması olan Faz3’ü deneme çalışmalarına başlamış durumda. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise geçtiğimiz günlerde aşının Faz 3 aşamasının ülkemizde de deneneceğinin haberini vermişti.

Türkiye’de İlk Koronavirüs Aşısı Gönüllü Sağlık Çalışanlarına Uygulandı

Çin Merkezli Sinovac Biotecht firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısının Faz 3 aşaması, bu Çarşamba günü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gönüllü olan 3 sağlık çalışanı üzerinde denendi. İlk etapta 1200 gönüllüye denenecek aşının daha sonra 10.000 gönüllüde denenmesi planlanıyor. Aşının uygulandığı kişiler ise özel olarak takipte tutulup ikinci dozları 14 gün sonra verilecek.

Türkiye için tarihi bir an

Aşılama çalışmalarını gözlemleyenler arasında, Sinovac Biotecht firmasının CEO’su  Helen Yang ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. Serhat Ünal da yer aldı. Ünal, "tarihi bir an" olduğunu söyledi. ve "Bu, şu ana kadar dünya çapında en az 10.000 kişi üzerinde denenen bir aşıdır" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu aşının Faz 3 araştırmaları için Türkiye'de önce lokal etik komitede, sonra Sağlık Bakanlığı etik komitesinde 2 aydır incelenmekteydi. Bütün verileri, üretimi, yan etkileri, nasıl yapılacağı, her basamağı dikkatli bir şekilde incelendikten sonra uygulamaya geçilmesine karar verilmiş bir aşı adayıdır bu. Sağlık Bakanlığı onayı da alındı zaten Sayın Sağlık Bakanımızın daha önce açıkladığı gibi, bu izinlerden sonra 25 merkez bütün hazırlıklarını yaptı ve bugünden itibaren bu aşı çalışmasına biz de katılıyoruz. Tabiki yerli aşı çalışmalarımız da son hız sürüyor. Bildiğiniz gibi 13 aşı çalışması şu anda devam ediyor. Hacettepe Aşı Enstitüsü'nde de böyle bir aşı adayımız var. Yakında biz de hayvan çalışmalarına geçeceğiz. Tabii aşı çalışmaları başladığı anda dünyanın bazı ülkeleri daha avantajlı konuma geliyor. Çünkü bu ülkelerin daha önce buna benzer aşıları üreten yerleri vardı. Zaten üretiyorlardı. Bir kısmı da SARS Cov 2, SARS Cov 1 ve MERS aşısını geliştirmek üzere çalışmalar yapmış olan merkezlerdi. Onlar bu yarışta şu anda biraz daha önde gibi. Ama peşinden kendi aşılarımız ile ilgili çalışmalar da gelecektir"

İlk Faz 3 çalışması Brezilya ve Endonezya’da uygulandı

Sinovac Biotech CEO'su Helen Yang ise DHA'ya yaptığı açıklamada "Sinovac korona aşısının geliştirilmesine Ocak ayında başladı. Klinik ön çalışmaları Faz1 ve Faz2 çalışmalarını Çin'de tamamladık. Şu anda Faz 3 çalışmaları devam ediyor. İlk Faz 3 çalışması Brezilya'da başladı. Şu ana kadar birkaç bin gönüllü aşılandı. Başka bir Faz 3 çalışmasını da Endonezya'da başlattık. Orada da birkaç yüz gönüllüye aşı adayı uygulandı. Faz 3 çalışmaları devam ediyor. Bununla Dört gözle sonuçları bekliyoruz. Bunun yanı sıra Çin'de acil kullanım için onay aldık. Gönüllülerin yanı sıra on binlerce Çinli acil kullanım kapsamında bu aşıyı yaptırdı. Şu ana kadar bu aşının güvenlik profilinin çok iyi olduğunu gözlemledik" dedi.

Bilinen en güvenilir yöntem: İnaktif Aşı

Yang, neden inaktif yani ölüvirüs teknolojisi ile aşı geliştirdiklerini ise şu cümlelerle özetledi: "Sinovac bu aşıyı geliştirme planlarını yapmaya başlarken, bu projenin nihai hedefinin bir hastalıktan korunmak olduğunu gördü. Bu hastalığın bu yılın başında insanlarda ne gibi bir etkide bulunacağı bilinmiyordu. Bizim seçtiğimiz yaklaşım daha güvenli ve onaylanmış, takip edilebilir özelliğe sahip. İnaktif aşının bir şekilde yol haritası mevcut. Bu yöntemle önceden geliştirdiğimiz ve insanlarda kullandığımız aşı türleri var. Ayrıca bu teknoloji hem onaylanmış hem de bilinen bir teknoloji. Bu şekilde Hepatit, inaktif Polio gibi 19 çeşit aşı var. Ayrıca 17 yıl önce dünyada ilk bizim geliştirdiğimiz SARS aşısında da aynı teknoloji kullanıldı. Aynı zamanda diğer aşılar gibi muhafaza edilmesi de çok kolay. Bu nedenle güvenli olduğunu düşündüğümüz bu seçeneği tercih ettik."

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2