Türkiye'nin En Çok Korktuğu Sabah 1 Ağustos 1987 Sakallı Bebek Olayı

1 Ağustos 1987 sabahını yaşamış olanlar hatırlayacaktır. Tan Gazetesinde yayınlanan " Cerrah Paşada Sakallı Bebek Doğdu" haberi haftalarca gündemden düşmemişti.

Türkiye'nin En Çok Korktuğu Sabah 1 Ağustos 1987 Sakallı Bebek Olayı

Kıyamet Kopacak!

Akşam vaktine kadar bebeğin sakallı doğduğu ve doğar doğmaz konuştuğu söylentisi, İstanbulun neredeyse her yanına yayılmıştı bile. Haberin devamında; bebeğin avucunun içinde  kan ile bir tarih yazdığını, bu tarihin bayramin ikinci gününü işaret  ettiği idda ediliyordu. Tan gazetesi, Kıyametin  "O" gün kopacağını resmen duyurmuştu.

 

O dönem asparagas haberin bolca yapıldığı zamanlardı fakat ortada hiç bir delil,açıklama olmamasına karşın insanlar bu "Asparagas" habere çılgınca inanmıştı. Gazete, haber ile yetinmemiş olacakki bir de üstüne Bebeğe ait olduğunu iddaa ettiği bir robot resmi çizdirip yayınlamıştı. İnsanlar 10-15 gün boyunca bu haberi konuşup birbirlerine  gerçekten kıyametin kopacağını inandırmıştı.

Ya Rahmi Turan uydurdu onu

Taaki bayramın 3. gününe kadar. Bayramın 3. günü herkes rahat bir nefes almış, olay da yavaş yavaş unutulmuştu. Haberin gerçek yüzününü ortaya çıkaran ise bir radyo yayınına katılan Muhabir Mehmet Nilüfer'in anlattığı bir anıyla ortaya çıkıyor. Mehmet Nilüfer ismini vermediği bir yayın yönetmeniyle yaptığı bir sohbette "Sakallı bebek" olayını sormuş. Yayın yönetmeni ise "Ya Rahmi Turan uydurdu onu. Masa başında uydurdu o Sakallı Bebek olayını.  haberin resmini de gazetenin karikatüristine çizdirdi. Baştan sona yalandı" diye aktarmıştı.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Apple'ın Elmasına İlham Olan, Enigma'nın Şifresini Çözen Ünlü Matematikçi Alan Turing Kimdir?

Bilgisayar bilimi ve yapay zekanın babası olarak kabul edilen kod çözücü ünlü savaş kahramanı Alan Turing, aynı zamanda Apple firmasının ısırılmış elma logosuna da ilham kaynağı olduğunu biliyor muydunuz ?


24 Yıl Boyunca Hiç Top Oynamayan Futbolcu

Brezilyalı Futbolcu Carlos Kaiser, 24 yıl boyunca hiç topa dokunmadan kariyerine devam etmeyi başarmış. Üstelik bunun için de epeyce çaba harcamış. Kendisi hem tembellik hemde dolandırıcılık konusunda oldukça yetenekli.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
2
angry
0
sad
0
wow
1