Twitter CEO’sunun İlk Tweet’i Açık Arttırma İle Rekor Fiyata Satıldı

Twitter Ceo'se Jack Dorsey attığı ilk tweeti açık artırmayla satışa çıkardı. 2.5 milyona (yaklaşık 19 milyon lira) alıcı bulan tweet, bugüne kadar satılan en pahalı tweet olarak tarihe geçti.

Twitter CEO’sunun İlk Tweet’i Açık Arttırma İle Rekor Fiyata Satıldı

Geçtiğimiz Hafta Sanal Dünya Tarihi Bir Ana Tanıklık Etti 

Jack dorsey kendisine ait ilk tweeti kripto para ile açık artırmaya çıkardı. Dijitalleşmenin başlangıç noktalarından biri sayılan Twitter'da kıyasıya bir fiyat artışı görüldü. Tweet satışa çıktığı an yüz binlerce dolarlık teklifler yağdı.

Değiştirilemez Token (NFT) Haline Getirilen Tweet, Satışa Çıktığı Gün Satıldı

NFT, blockchain teknolojisi üzerinde çalışan doğrulanabilir bir dijital varlıktır. NFT'ler para birimleri gibi takas edilemez - benzersizdirler ve kopyalanamazlar.

Twitter CEO’sunun 2006 yılında kendi hesabından paylaştığı ilk tweet’iydi. Başlangıçta alıcısı açıklanmayan tweetin alıcısı belli oldu. Alıcının Malezya’da yaşayan Türk asıllı Cryptoland’in ve Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi olduğu ortaya çıktı. 

Bir Türk Tarafından Satın Alındı

Alıcı Sina Estavi'nin profilinde ki Türkçe tweetler dikkat çekti. Bir Twitter kullanıcısının “Baba sen Türkçe’yi nasıl söktün?” yazması üzerine Estavi "Aslen Türk'üm" karşılığını verdi.

Açık Artırma Sırasında Kendi Teklifini Duyuran Sina Estavi'nin Profili Yüzlerce Ziyaret Aldı

Sina Estavi, tweet'in meta verilerini ve dijital imzalı bir sertifikasını elde edecek. Tweet, bugüne kadar satılan en pahalı tweet olarak tarihe geçti. 

İnsanlar bunun dışında NBA Top Shot ve diğer dijital sanatlar gibi dijital varlıklara yüz milyonlarca dolar harcadılar.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1