Usta Oyuncu Tuncel Kurtiz Kimdir

Hepimiz ezel dizisinde ki repliklerini ezberledik. Hepimiz mükemmel tok sesiyle okuduğu onlarca şiiri dinledik. Ölümünün 7. yılında usta oyuncuyu saygıyla anıyoruz.

Usta Oyuncu Tuncel Kurtiz Kimdir

1 şubat 1936 İzmit doğumlu olan usta oyuncunun tam adı Tuncel Tayanç Kurtiz'dir. Bürokrat bir babanın oğlu olan Kurtiz pek çok farklı ilkokul ve lisede okumuştur.

Üniversite de ise hukuk, ingiliz filolojisi, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi okumuştur. Ancak hiç birinden mezun olmamıştır.

Tuncel Kurtiz'in İlk işi İETT'de ışık kontrolörlüğüdür. Oyunculuğa ise tiyaroculukla başlayan Kurtiz'in ilk deneyimi 1958 yılında Haldun Dormen sahnesidir. Şeyh Bedrettin, Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman gibi pek çok tiyatro oyununda yer aldı. İlk sinema deneyimi ise "Şeytan'ın Uşakları"dır. Sonrasında ise kariyerinin tamamını sahnelerde geçirmiştir. Oyuncu 100'e yakın filmde yer almıştır.

1980 yapımı Gül Hasan ve Bereketli topraklar filmleri ile de senaristliği ve yönetmenliği deneyimlemiştir. Kurtiz, Menend Kurtizle olan evliliğinden Aslı adında bir kızı ve Mirza adında bir oğlu vardır.

1980 Darbesi Sonrası Hayatını Kaybeden Yılmaz Güney'den Sonra Ülkeyi Terk Edip Yurt Dışında Yaşamaya Başladı

İsveç, ABD ve Almanya'da tiyatro kariyerini başarıyla sürdüren Kurtiz 90'larda ülkeye geri dönmüştür. Oynadığı televizyon dizileriyle genç kitle arasında da popülaritesini arttıran Kurtiz'in son yer aldığı Tv dizisi Ezel'de canlandırdığı Ramiz Dayı karakterinin neredeyse tüm replikleri ezberlendi hayran grupları oluşturuldu.

Tuncel Kurtiz'in Dostları Programı

2010 yılında Edremit'in Çamlıbel kasabasında işlettiği Zeytinbağı adlı kasabada "Tuncel Kurtiz'in Arkadaşları" isimli bir program sundu. Sonrasında BBC'nin "Hayat" isimli belgeselini seslendirdi. 48. Altın Portakal Film Festivalinde ise "Yaşam Boyu  Onur Ödülü"ne layık bulunmuştur. Bunun yanı sıra Altın Portakal, Gümüş Ayı, Altın Böcek ödüllerininde sahibidir.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde ise Şeyhülislam Ebu Suud karakterini canlandırmıştır.

27 Eylül 2013 yılında ise evinde düşerek başını çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2