Uzay Araştırmalarında Rol Oynayan Dostlarımız!!

insanlığın tarihindeki tüm başarılı olaylar, hayvanlar sayesinde mümkün oldu. Mesela masum dostlarımız olmasaydı, uzay araştırmalarında da önemli adımlar atamazdık. Geçtiğimiz aylarda uzay araştırmaları devamlı gündemdeydi. NASA’nın başarılı Mars'a inmiş Perseverance’ı ya da Uluslararası Uzay İstasyonunda demirlenen Progress veya bizi devamlı şaşırtan SpaceX’in çalışmalarının yanı sıra artık Türkiye'nin de uzay pastasından bir dilim alacağını duyunca hepimiz çok heyecanlandık. Bu önemli gelişmeleri takip eden biz de bütün bunların gerçekleşmesine imkan sağlayan, uzay araştırmalarının başarısı için canını tehlikeye atan ilk kedi, köpek ve maymundan bahsetmek istedik. İlk köpek Laika ve ilk kedi Felicette ve ilk maymun Gordo. Üçünün de hayvan olmasının dışında özellikle belirtmek isteriz ki üçü de dişi idi.

Uzay Araştırmalarında Rol Oynayan  Dostlarımız!!

Laika

 Laika,  dünya yörüngesine çıkan ilk hayvan olan Sovyet uzay köpeği. Moskova sokaklarında toplanan melez bir köpek olan Layka, 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan sputnik 2 uzay aracına yolcusu olarak seçildi.  Maalesef dünyaya geri dönemedi. Muhtemelen R-7 roketi ile köpeğin bulunduğu bölmenin ayrılması sırasında meydana gelen bir arızadan kaynaklanmış olduğu düşünülen aşırı ısınmadan dolayı, Laika fırlatmadan sonraki birkaç saat içinde öldü.  Ölümünün gerçek sebebi ve zamanı 2002 yılına kadar açıklanmadı. Bunun yerine genelde altıncı günde oksijeninin bittiği söylenmekteydi. Yine de bu deney, bir canlının yörüngeye yerleşmesi ve yer çekimi olmayan ortamla karşı karşıya kalması durumunda hayatta kalabileceğini gösterirken; bilim insanlarının da canlı organizmaların uzay uçuşlarına nasıl tepki verdiği konusundaki ilk verileri elde etmesini sağladı. Bu veriler insanlı uzay uçuşlarına önayak oldu. Yaklaşık 4 yıl sonra da 12 Nisan 1961'de ki Sovyet uzay programı Vostok 1 ile uzaya ilk insanlı uçuş gerçekleştirildi.

 11 Nisan 2008 tarihinde Rusya, Laika’ya adanan bir anıtın açılışını yaptı. Bir roketin üstünde bulunan köpekten oluşan anıt, uzay uçuşu için hazırlandığı Moskova yakınlarında bulunan tesisin hemen yanına inşa edildi.

Gordo

Gordo, sincap maymunun Güney Amerika türüydü, yaklaşık bir fit uzunluğunda ve 1 ile 1,5 kg arası ağırlıktadır. Türünün insana benzer anatomik yapısı ve sıcaklık değişimlerine duyarlılığı nedeniyle uzay yolculuğu için seçildi.

Gordo’nun içinde bulunduğu  Jüpiter AM-13 roketi Cape Canaveral'daki Atlantic Missile Range 'den fırlatıldı. Roket, 1300 yanal mil giderken 290 mil yüksekliğe yükseldi. Uçuşu izleyen bilim adamları, nabzın hafif yavaşlamasının yanı sıra, Gordo'nun uzaya girişten veya bunun sonucunda ağırlıksızlıktan kaynaklanan hiçbir kötü etkiye maruz kalmadığını keşfettiler. Gordo, özelleştirilmiş bir uzay giysisi giydi ve sağlığını izlemek için termometre ve mikrofon gibi aletlerle donatıldı.

Araç, saatte 10.000 milin üzerinde bir hızla Dünya atmosferine girip çıkarken Gordo'nun 8.3 dakika ağırlıksız kaldığı uçuş toplamda 15 dakika sürdü. Gordo'nun yere inememesi paaşütünün başarısız olması ile açıklanıyor. Çarpışma anında Gordo'nun hayatta olduğuna inanılıyor.Gordo'nun kaybına rağmen, görev NASA tarafından bir başarı olarak kabul edildi. İnsan vücudunun ağırlıksızlıkla ve uzay yolculuğunun zorluklarıyla nasıl başa çıkacağına dair endişeleri hafifletmek için bir yol kat etmişti. Bu ilerlemelere rağmen, uzaydaki ilk insan olacak olan Rus Yuri Gagarin olacaktı.

Felicette

Sovyetler Birliği'nin köpek, Amerika'nın da uzaya maymun göndermesinin ardından Fransa, bu yarışa bir kedi ile katıldı. Kedi Felicette Paris sokaklarından Uzay üssüne gelen 14 kediden biriydi. Felicette, diğer kediler gibi zorlu bir eğitim sürecinden geçti. Bu eğitim, insanların uzayda vereceği tepkilere yönelik geliştirilen aletlerle yapıldı. İnsanlar için yapılan bu aletler, kedileri oldukça zorladı ve kimi zaman camlarının yanmasına neden oldu. Bu eğitimler sırasında, Felicette’nin ve diğer kedilerin başına beyinlerine kadar giden bir elektronik implant yerleştirildi. Bu implantlar sayesinde, kedinin yer çekimsiz ortamda nasıl tepki verdiği kaydedildi. Yer çekimsiz ortama karşı en soğukkanlı davranışı sergileyen Felicette, uzaya gitmeye hak kazandı. Bu arada, uzaya gönderilmesi planlanan esas kedi Felix’ti. Ancak bu özel göreve, bir şekilde uzay üssü'nden kaçan Felix yedeği  olan Felicette getirilmişti.

Fransa'nın Veronique AG1 roketi, 18 Ekim'de başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı ve tam 160 kilometre yükseğe çıkabildi. Felicette, dünyanın yörüngesinde 18 kilometre seyahat ettikten sonra paraşütle dünyaya sağ salim geri döndü. 

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Uzay'da İşlenen Suçlar da Hangi Yasa Bağlayıcı Olur

Dünya üzerinde her ülkenin suçlara karşı kendi yasaları vardır. Ancak uzayda işlenmiş bir suçta hangi ülkenin yasası bağlayıcıdır ?...


Dünyanın Bitip Uzayın Başladığı Nokta

Dünyanın bitip uzayın başladığı noktayı hiç merak etmiş miydiniz? Böyle bir nokta var mıydı? Varsa bu noktayı belirleyen neydi? Bütün bu soruları yazımızda cevapladık. Gelin bu ince çizginin ne olduğuna ve orada neler yaşandı�...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1