Uzay'da İşlenen Suçlar da Hangi Yasa Bağlayıcı Olur

Dünya üzerinde her ülkenin suçlara karşı kendi yasaları vardır. Ancak uzayda işlenmiş bir suçta hangi ülkenin yasası bağlayıcıdır ?

Uzay'da İşlenen Suçlar da Hangi Yasa Bağlayıcı Olur

Anne McClain , Uluslararası Uzay İstasyonunda altı aylık bir görevde bulunan, madalyalı bir NASA astronotuydu. NASA'nın tamamen kadınlardan oluşan ilk uzay yürüyüşünün bir parçası olmak üzereydi. Ama görünüşe göre eşi Summer Worden ile olan sorunlarını uzaya taşınması da tam olarak böyle başladı.

New York Times'ın haberine göre Kansas'ta yaşayan eski bir Hava Kuvvetleri istihbarat subayı olan Summer Worden, geçtiğimiz yılın büyük bir bölümünde bir ayrılık ve ebeveynlik anlaşmazlığının ortasındaydı. Bu yüzden, görüşmediği astronot eşi Anne McClain'in kendi harcamalarını nerden bildiğini bir türlü anlayamamıştı.

Bu konuyu araştırdığında ise ilginç birşeye rastladı; istihbarat geçmişini ve oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak banka hesabına yakın zamanda erişmiş olan bilgisayarların yerlerini sordurdu. Bankadan gelen cevap: Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne kayıtlı bir bilgisayar ağıydı.

Astronot Anne McClain, kendisine boşanma davası açan eşi Summer Worden'ın banka hesaplarına girdiğini, ancak yanlış bir şey yapmadığını söyledi.

Bir süre önce Dünya'ya dönen McClain, New York Times gazetesine avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, hesapta faturalar ve Worden'ın birlikte büyüttükleri oğlunun bakımı için yeterince para olup olmadığını kontrol etmek istediğini belirtti.

 

Ancak medya bu konuyla yakından o kadar ilgili olacak ki Nasa yetkilileri Space.com'a yaptığı açıklamada , "Yarbay Anne McClain başarılı bir askeri kariyere sahip, Irak'ta savaş görevlerinde bulundu ve NASA'nın en iyi astronotlarından biri" dedi . "Uluslararası Uzay İstasyonundaki en son NASA görevinde harika bir iş çıkardı. Tüm NASA çalışanları gibi, NASA kişisel veya kişisel konularda yorum yapmaz."

Peki Uzay'da İşlenen Suçlar da Hangi Yasa Bağlayıcı Olur ?

Uzay istasyonundan banka erişimini içeren bir şikayet, rutin uzay yolculuğu çağında ortaya çıkan, uzay turizminin başlamasıyla birlikte büyümesi beklenen bir dizi karmaşık yasal sorundan yalnızca biridir.

Örneğin 2011 yılında NASA, bir ay taşı satmak isteyen bir uzay mühendisinin dul eşini hedef alan bir operasyon düzenledi. 2013 yılında bir Rus uydusu, Çin'in 2007 füze testinde yok ettiği bir uydunun enkazıyla çarpışmasının ardından hasar gördü. 2017'de Avusturyalı bir işadamı, ilerlemeyen planlı bir yolculuk için depozitosunu geri almak isteyen bir uzay turizm şirketine dava açtı.

Uluslararası Uzay İstasyonu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya'ya ait. Anlaşmada Avrupa tek bir ülke olarak geçiyor.

Ortaklar arasında varılan anlaşma uyarınca burada görev yapan kişiler ve mülkleri için astronotların vatandaşı olduğu ülkelerin yasaları geçerli.

Anlaşma, örneğin bir Kanadalı astronotun uzayda suç işlemesi halinde Kanada yasalarına, bir Rus kozmonotun suç işlemesi halinde de Rus yasalarına göre yargılanmasını öngörüyor.

Anlaşmada astronotların "Dünya'ya iadesi"yle ilgili düzenleme de mevcut. Herhangi bir ülke, kendi vatandaşı olan bir astronota karşı suç işleyen diğer astronotu yargılamak üzere iadesini talep edebiliyor.

Uzmanlar, uzayda işlenebilecek suçlar için yasal çerçeve olmasına rağmen bunların şimdiye kadar hiç işletilmediğine dikkat çekiyor.

Kaynak: 1, 2

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Dünyanın Bitip Uzayın Başladığı Nokta

Dünyanın bitip uzayın başladığı noktayı hiç merak etmiş miydiniz? Böyle bir nokta var mıydı? Varsa bu noktayı belirleyen neydi? Bütün bu soruları yazımızda cevapladık. Gelin bu ince çizginin ne olduğuna ve orada neler yaşandığında birlikte bakalım.


Mars’ın Güney Kutbunda Tuzlu Göller Keşfedildi

Yıllardır araştırmalara konu olan Mars'ta, Tre Üniversitesi bilim insanları tarafından dört yeraltı gölü keşfedildi.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1