Van Gölü "Yüzen Otel" Projesi

Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olan Van gölü yapılaşma için onay aldı!

Van Gölü "Yüzen Otel" Projesi

Van gölü kimimizin aklında masmavi, turkuaz görüntüsüyle; kimimizin aklında ise efsanevi van gölü canavarıyla kazınmış Türkiyenin en muhteşem doğa güzelliklerinin başında gelir. Van gölü çok sayıda koyu bulunan 3.713 km²'lik bir alanı kaplayan Türkiye'nin en büyük gölüdür. Turizm dışında birçok deniz canlısına da ev sahipliği yapmakta olup yerlilir için önemli bir geçim kapısıdır. 

"Yüzen Otel" projesi onay aldı!

Bu doğal güzelliğin turizm için yetersiz olduğu düşünülmüş olacak ki, turist çekmek için yüzen otel projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulmuştur. Proje bakanlık tarafından başarılı bulunup, yapım için onay almıştır. 2 milyon liralık destek ile gölde 3 katlı otel yapılması planlanmaktadır.  Bu proje ile bölgedeki turizm ve istihdamın arttırması beklenmektedir.

Proje doğaseverlerden tepki çekmeye devam ediyor

Doğaseverlerin tepkisini çeken proje bölge ekonomisini kalkındırmakla birlikte ekolojik dengeyi bozacağını ve doğa kirliliğinin de arttacağını savunuyorlar. Bu projeyi doğa katliamı olarak değerlendiren çevreciler projenin geri çekilmesi için çalışmalara başladı.

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Okyanusla Buluşan Bir Çöl: Namib Çölü ve Hakkında Bilinmeyenler

Afrika’nın güneybatı kıyısında 81.000 km kare bir alanı kaplayan, mükemmel biçimli ve yükseklikteki kum tepeleri ve Atlantik Okyanusla buluşan noktasıyla Namib Çölü, sadece dünyanın en güzel çöllerinden biri değil aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesine girmiş, mutlaka ziyaret edilmesi gereken gizemli bir yer. İşte bu gizemli çölün az bilinen gerçekleri;

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
1
love
0
funny
0
angry
4
sad
3
wow
0