Video Oyun Severler, Doom Bu Seferde Hamilelik Testi Üzerinde Oynatıldı

Pek çok farklı platformda gördüğümüz bir zamanların efsanevi oyunu Doom bu seferde hamilelik testi üzerinde oynandı. Eski yazılımlar ve tersine mühendislikle ilgilenen programcı Foone, 1990ların efsane oyunu Doom’u hamilelik testi için kullanılan cihazın üzerinde oynamayı başardı.

Video Oyun Severler, Doom Bu Seferde Hamilelik Testi Üzerinde Oynatıldı

Olay aslında Reddit üzerinde “Will It Run DOOM? (DOOM'u çalıştıracak mı?)” diye açılan bir başlık ile başlıyor. Dünyanın farklı yerlerinden pek çok yazılımcı bu oyunu oynayabilecekleri birbirinden ilginç cihazlar üzerinde çalışmalar yapıyor.

Got Doom working on a ticket validator (myki) from r/itrunsdoom


Bu cihazlar arasında eski model telefon ve bilgisayarlar, iPod, video kameralar hatta akbil okuttuğumuz cihazlar bile var.

Foone isimli yazılımcı olayı daha da ileriye taşıdı

Efsanevi oyunu hamilelik testi için kullanılan yalnızca tek yada çift çizgi gösteren ekran üzerinde oynamayı başardı. Yazılımcının çalışması aslında oyunun daha başka hangi platformlarda çalıştırılabileceği hakkında da ilginç fikirler yaratıyor.

Yazılımcı hem twitter hesabından hem de Reddit hesabı üzerinden oldukça düşük pikselli oynadığını görüntüleri paylaştı. Oyunun kontrolleri için ise hamilelik testi ekranına kablosuz bir klavye bağladı. 128x32 piksel ekranda oynanan oyunun orjinali kadar keyif vermiyor. Üstelik çözünürlüğün ve ekranın küçük olması da oyunu epeyce zorlaştırmış gözüküyor. 

Peki Bunu Nasıl Yaptı ? 

Eski donanımlar konusunda uzman olan Foone cihazın CPU(merkezi işlem birimi)'sunu değiştirip yerine farklı bir LCD taktığını ifade ediyor. Yani görmüş olduğunuz gebelik testi 80'lerde ki bir bilgisayardan daha güçlü hale gelmiş durumda.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2