Vücudun Kendi Kendine Bira Üretmesi : Otomatik Bira Fabrikası Sendromu

"Sarhoşluk Hastalığı" olarak da adlandırılan bu nadir durum sizi alkol almadan sarhoş eder. Hastalık, karbonhidrat alındığında vücudun alkole dönüştürmesidir.

Vücudun Kendi Kendine Bira Üretmesi : Otomatik Bira Fabrikası Sendromu

2013 Yılında Teksas'ta 61 Yaşında ki Bir Adam Hastaneye Sürekli Sarhoş Olduğuyla İlgili Şikayetle Gelir

Adama gerekli testler yapılır ve kanında ki alkol oranı yüzde 0.37 çıkar. Bu da Teksas'ta ki yasal araba kullanma sınırının tam 5 katıdır. Ancak adam doktor ve hemşirelere ısrarla o gün bir damla bile alkol almadığını söyledi. Adamı tanıyanlar ise "Bir Pazar sabahı kilisede olduktan sonra birdenbire sarhoş olurdu" diyor. "Karısı bundan o kadar korktu ki bir nefes analiz cihazı bile aldı."

Hastanede ki Çoğu Tıp Uzmanı Bu Durumu Gizli İçme Olarak Değerlendirdi

Ancak Dr. Justin McCarthy aslını araştırmak istedi ve adamı 24 saat hastanede gözetim altında tuttu. Hastanın tüm eşyaları arandı ve tamamen izole bir odaya yerleştirildi. Gün boyunca karbonhidratlı besinler yiyen adamın düzenli olarak kan değerleri ölçüldü ve bir noktadan sonra alkol oranında yüzde 0.12 değişim gözlemlendi.

Başka bir vakada ise alkollü araç kullanma şüphesiyle yakalanan 46 yaşında bir adam alkol kullanmadığına yemin etti. Ancak kanında ki alkol oranı yüzde 0.2'ydi. Bu ise o bölgede ki yasal sınırın neredeyse 2 katıydı.

Sonunda Suçlu Bulundu : Bağırsaklarda Aşırı Miktarda Bira Mayası Tespit Edildi !

Hastanın bağırsakları vücudun bira fabrikası gibi davranıyordu. Adam bir enfeksiyon geçiriyordu ve bu enfeksiyon sonucu yediği patates, simit, makarna şekerleri fermante oluyor ve bağırsaklarında biraya dönüşüyordu. Bu nedenle hastalığa "Otomatik Bira Fabrikası Sendromu" da denmiştir. 

Bir insanın bağırsağı gerçekten bu kadar etanol üretebilir mi?

Bira, ekmek, şarap makarna gibi bir dizi yiyecekte bu fermanteye neden olan bakteri bulunur. Ancak genellikle vücuttan atılır. Hatta bazı insanlar  "Saccharomyces" adı verilen bu bakteriyi probiyotik takviyesi olarak bile alırlar. .

Duke Üniversitesi'nden mikrobiyolog Dr. Joseph Heitman, ancak nadir durumlarda, mayalı hayvanların bağırsakta uzun süreli ikamet edebileceğini ve muhtemelen sorunlara neden olabileceği ortaya çıkardı. Araştırmalara göre obezite ve diyabet hastalarında daha sık gözlemlenmiştir.

Oldukça nadir görülen bu rahatsızlık 1970'lerde bir kaç Japon raporlarında da bulunmuştur.

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

Sinestezi Nedir? Kiki ve Bouba Testiyle Sinestezik Misin Öğren!

Bir yiyeceği her ısırdığınızda onun geometrik şeklini de tattığınızı ya da bir müziği dinlerken notalarının renklerini gördüğünüzü ve hatta bu yazıyı okurken kelimelerin kafanızda bir dizi sesle size eşlik ettiğini düşünün. Kulağa garip gelse de dünya nüfusunun %4’,4 ü bu durumu yaşıyor. İşte bu durumu yaşayan insanlar aslında ‘’Sinestezi’’ adı verilen bir nörolojik duruma sahipler.


Fantastik Bir Hastalık: Charles Bonnet Sendromu

Dünya’da birçok ilginç hastalık vardır. Bunlardan biri de görülen halüsinasyonlarla kişiyi fantastik bir dünyaya sürükleyen Charles Bonnet Sendromu. Tek boynuzlu atlar, ejderhalar, geometrik biçimlerde yüzlere sahip olan insanlar veya bir takım ilginç haşaratlar…Bu saydıklarımız, sendroma yakalanmış kişilerin gördükleri halüsinasyonlar desek, herhalde akıllarını kaçırdıklarını düşünürsünüz. Oysa ki gerçek başka…

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1