Yataktan Çıkamıyorsanız Siz de Klinomania Olabilirsiniz !

Sabahları uyanıyor fakat yataktan bir türlü çıkmak istemiyor, bir saat daha fazla uyumak için her şeyi yapabilirim diyorsanız Klinomania sendromuna yakalanmış  olabilirsiniz. Bütün günü bir yatakta geçirmenize neden olan Klinomania nedir ve tedavisi var mıdır ?

Yataktan Çıkamıyorsanız Siz de Klinomania Olabilirsiniz !


Bir çoğumuz sabahları uyanmaktan nefret ederiz. Kurduğumuz alarmları ne kadar ertelesekte eninde sonunda söylene söylene kalkmak zorunda kalırız. Bu durum Okula ya da işe geç kalmanız dışında bir problem yaratmıyorsa normal olarak karşılanabilir.

 
Geç kalmanın dışında yataktan çıkamıyorsanız sizde bir Klinomania olabilirsiniz. Klinomania sürekli olarak uykulu hissetmenizi sağlayan psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip insanların gün içinde tek istedikleri uyumak olduğu hiç bir duruma odaklanamaz ve sosyal hayattan kopacak noktaya gelirler. Ortalama bir insanın uyku ihtiyacının 7-8 saat olduğunu göz önünde bulundurursak Klinomania insanlar 12-13 saat uyusalar bile fazladan bir saat daha isterler.

Klinomania  Nedir ?

Klinomania, Yunanca yatak ve bağımlı anlamlarına gelen "Klino"-"mania" sözcüklerinden meydana gelkmektedir. Bu psikolojik rahatsızlıktan muzdarip insanlar sahip oldukları sorumlulukları ne olursa olsun, yatakta kalmak için güçlü bir istek hissederler. Anksiyete bozukluğu yaşayan insanlarda sıkça görülen Klinomania, kronik depresyon ve yorgunlukla ilişkilidir. Mesleki veya kişisel sorumluluklarından kaçmak ve karşılaştıkları sorunları unutmak için sürekli uyumak isteyen Klinomaniali insanlarda bu durum kronik bi hal bile alabilmekte.

Peki Klinomani'nın belirtileri  neler ? 


1) Kolayca uyanabiliyor fakat yataktan çıkamazlar.


2) Gün içinde düşündükleri tek şey yatak,minder ve uyumaktır.


3) Cinsel ilişkiden önce bile uyumayı tercih ederler.


4) Üzgün veya yalnız hissetiklerinde dışarı çıkıp diğer insanlarla tanışmak yerine uzanıp uyumayı tercih ederler.


5) İşe düzenli olarak geç kalırlar çünkü erken kalktıkları için sürekli üzgün ve yıpranmış hissederler.


Tedavisi varmı  


Fiziksel egzersiz ve diyet değişiklikleri veya serotonin enjeksiyonları gibi ilaçlar yardımıyla etkilerinin azaltıldığı biliniyor.Fakat bunları yapmadan önce mutlaka bir uzmanla iletişime geçilmelidir. Klinoania psikolojik bir rahatsızlık olduğu için tembellik veya yorgunlukla ilgisi yoktur.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
2
dislike
0
love
0
funny
2
angry
0
sad
0
wow
1