Yayınlandığı Dönemlere Damga Vuran Çocukluk Dizileri

Yayınlandığı dönemde bir çoğumuzun televizyon başından ayrılmadan seyrettiği ve çekilen sahneleriyle efsaneleşen 10 Türk dizisini bir araya getirdik.

Yayınlandığı Dönemlere Damga Vuran Çocukluk Dizileri

11. Bizimkiler

Bizimkiler, 1989-2002 yılları arasında 15 sezon kesintisiz olarak yayımlanmış Türk televizyon dizisi. En çok sezona sahip Türk dizisi unvanını Arka Sokaklar ile paylaşmaktadır. Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkileri komik bir dille anlatan  dizinin hikayesi ilk sezonlarında Şükrü'nün çekirdek ailesi ve apartmanda bulunan birkaç karakter etrafında gerçekleşirken, ilerleyen sezonlarda hikaye değişmeye başlamış bir çok oyuncu girip apartmanda daha da kalabalıklaşmıştı. Yayınlandığı dönemde büyük ilgi gören dizi apartmanın kalabalıklaşmasıyla daha keyifli hale gelmiş ve 458 bölüm boyunca devam etmiştir.11. Süper Baba

Süper Baba, 1993-1997 yılları arasında Atv'de yayımlanmış olan yerli dizi. Başrollerde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar'ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve uzun soluklu dizilerindendir. İlk aşkı İpek ile evlenmeyip zengin bir kadın olan Şule ile evlenen Fiko hata yaptığını anladıktan sonra Şuleden ayrılır. Fiko,  sabit bir işi olmayan ve ailesine bakabilmek için canını dişine takan  bir adamdır. Fikonun aşk hayatı ve üç çocuğuyla olan ilişkilerini anlatan dizi yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmüş ve 4 sezon boyunca 137 bölüm  yayınlanmıştı.

 


10. İkinci Bahar

İkinci Bahar, 1998-2001 yılları arasında Atv'de yayımlanmış olan Türk televizyon dizisidir. Başrollerinde Türkân Şoray ve Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizi, Samatya'da çekilmiştir. Samatya'da kebapçı dükkanı işleten Ali Haydar eşinin ölümünden sonra kızlarını tek başına büyütmüş dürüst ve sevecen bir adamdır. Antep Sofrasın'da çalışmaya başlayan Hanım ise inatçı ve duygusal bir kadındır. İkinci Bahar,Hanım ile Ali Haydar'ın arasında başlayan sevdanın öyküsünü anlatır. Dizi toplam 3 sezon 37 bölüm sürdü.

9. Serseri

Serseri 2003 yılınya Kanal D'de yayınlanmştı. Başrollerini Gamze Özçelik ve Okan Yalabık'ın üstlendiği dizi, 1 sezonda 63 bölüm sürmüştü.
Dizide geçimini hırsızlıkla sağlayan Ömer en son yaptığı hırsızlıktan dolayı hapishaneye girmiş fakat ailesi dahil herkese yurtdışına gittiğini söyleyip kandırmıştı. Hapisten çıkan Ömer'in yolu zengin ve güzel bir kadın olan Sibel ile kesişiyor. Yeni bir hayata başlamak isteyen Ömer geçmişinden kurtulamıyor.

8. Yarım Elma

Yarım Elma, 2002 ile 2004 yılları arasında Kanal D ve Show TV'de yayımlanmış başrollerini ise Janset Paçal ve Günay Karacaoğlu paylaşmıştır. Bir dergide editörlük yapan  Yonca'nın hayatı bir gün karşısına çıkan ve yıllardır hiç görmediği ikiz kardeşi Gonce'nın çıkmasıyla bir anda değişir. Gonca yıllardır görmediği kardeşini aramaya İstanbul'a gelir ve Yonca'yı bulur. Başlarda Yonca bu durumu kabullenemese de ikiz kardeşini evine kabul eder ve birlikte yaşamaya başlarlar.

7. Yabancı Damat

Yabancı Damat 2004 yılında Kanal D'de başladı ve 3 sezon 106 bölüm boyunca devam etti. Başrolllerini Erol Özyağcıar ve Sumru Yavrucu'un üstlendiği dizinin büyük bir çoğunluğu Antep ve Bodrum'da çekilmişti. Yunanlı Niko ile Antepli Nazlı'nın aşkı aileleri karşıkarşıya getirsede onlar aşklarından vazgeçmediler. Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmeyi amaçlayan dizi'de sık sık Yunan ve Türk müzikleri kullanıldı.Dizinin Yunanistan'daki çekimleri için Yunan Basın Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu destek verdiler.

6. Koçum Benim

Koçum Benim, Tarık Akan ve Ebru Cündübeyoğlu'nun başrolünü paylaştığı 2002-2004 yılları arasında TRT 1'de yayımlanmış olan televizyon dizisidir. İlk bölümü 10 Ocak 2002 tarihinde yayımlanan dizi, 11 Mart 2004 tarihinde yayımlanan 47.bölümde sona ermiştir. Dizi İstek Acıbadem Lisesinde ve İstek Belde lisesinde çekilmiştir. Bir basketbol koçu ve öğrencilerinin hayatlarını anlatan koçum benim 3 sezon 47 bölümden oluşuyor.

5. Dadı

Dadı, Gülben Ergen, Haldun Dormen, Kenan Işık ve Seray Sever'in başrollerde oynadığı televizyon dizisi. ilk bölümü 5 Ocak 2001 Cuma akşamı Show TV'de ekrana geldi ve burada 23 Kasım 2001'e kadar yayımlandı.  Dadı, sevgilisinin gelinlik dükkanında çalışan ve onunla evlilik hayalleri kuran Melek'in, sevgilisi tarafından bir anda terkedilmesiyle bütün planları değişir. Tesadüf sonucu eşini kaybeden Ömer Giritli'nin 3 çocuğuna dadılık yapmayan başlar. Çocuk yetiştirmek konusunda pek deneyimli olmayan Melek'in hikayesini anlatan dizi  3 sezon 61 bölüm boyunca devam etmiştir.

4. Kavak Yelleri

Kavak Yelleri, Türk gençlik drama dizisi. Timur Savcı tarafından yaratılan dizi Seferihisar'da ve İstanbul'un çeşitli semtlerinde çekildi. İlk gösterimini 31 Mayıs 2007'de Kanal D'de yaptı. Dizide Seferihisarda yaşayan Deniz,Aslı,Efe ve Mine'nin hikayeleri etrafında döner. Mutlu ve son derece rahat bir hayat yaşayıp kendi yolundan gitmeye çalışan Deniz, zorluklara karşı sürekli dik duran ve maddi sıkıntılar içinde boğulan Aslı, sevecen ama babasıyla bir türlü yıldızı parlamayan Efe ve  hayata karşı sürekli isyankar olan Mine'nin dostluklarını anlatan dizi 5 sezon 170 bölüm sürmüştü.

3. Çiçek Taksi

Çiçek Taksi, 1995-2003 yılları arasında 367 bölüm yayımlanmış olan Türk televizyon dizisi. 27 Eylül 1995 tarihinde Atv'de yayımlanmaya başlayan dizi burada 169 bölüm yayımlandıktan sonra 2001 yılında TRT 1'e geçmiş ve burada 198 bölüm daha çekildikten sonra 27 Aralık 2003 tarihinde 367.bölümde sona ermiştir.

2. Çılgın Bediş


1996 yılından 1999 yılına kadar Kanal D'de, 2001 yılında ise Show TV adlı televizyon kanallarında gösterilen Çılgın Bediş, Karikatürist Özden Öğrük'ün 1976'dan itibaren Gırgır Dergisinde çizmiş olduğu Çılgın Bediş karakterinin macera'larını ve başından geçen olayları temel alarak çekilmiştir. Toplam 4 sezon 70 bölüm süren dizi Yonca Evcimik ve yapımcıların ücrette anlaşamadıkları için 1997 yılında aniden kaldırılmıştı.

1. Ekmek Teknesi

Ekmek Teknesi, 16 Kasım 2002 tarihinde Atv'de yayımlanmaya başlayan ve bir ailenin başından geçenleri konu alan dizi. 2004 yılında Show TV'ye geçmiş ve 13 Haziran 2005 tarihinde ekranlara veda etmiştir.

 

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1