Yazılımın İlk Kuralı "Hello World!" Nereden Geliyor ?

Yazılıma hangi programlama diliyle başlarsanız başlayın ilk yazacağınız program ekrana "Hello World!"(Merhaba Dünya!) yazdırmak olacaktır. İzlediğiniz tüm eğitim videolarında yada kitaplarda programcılığın bu efsaneleşmiş kelimelerle başladığını fark etmişsinizdir. Peki neden "Hello World!" ?

Yazılımın İlk Kuralı  "Hello World!"  Nereden Geliyor ?

Kodlamaya başlayan herkes kariyerine "Hello World!" kodunu yazarak giriş yapar. Türkçesi ile "Merhaba Dünya!" olan bu ufak kod satırı ilk defa Brain Kerninghan tarafından B programlama dili öğretilirken kullanılmış. İlerleyen zamanlarda ise bu kod bloğu Brain'in 1990 yılında yazmış olduğu "The C Programming Language" adlı kitabında yer alıp dünyada kullanılan bütün program dillerinin ilk dersi olarak tarihi bir iz bırakmıştır.


"Hello World!" gittikçe popülerleşmeye başladığında ise “TheHello World Collection” adında bir web sitesi kurulmuş. Bu site 1994 yılından itibaren kullanılmaya başlanan bütün programlama dillerinde "Hello World!" ün nasıl yazıldığını gösteriyor.- Günümüzde hala kullanımda olan siteyi merak edenler buradaki linkten siteye erişim sağlayabilirler.- Sitede bugüne kadar "Hello World!" ün yazdırıldığı tam 578 programlama dili var. Büyük bir kısmı günümüze kadar ulaşamasada bunlardan yaklaşık 77 tanesi hala aktif olarak kullanılan dillerdir.

Peki Hello World! nasıl bu kadar popüler hale geldi ? 

Herşeyden önce bu kod'un yazılması giriş seviyesindekiler için oldukça basit. Bu nedenle, program barometresinin ilk ve en basit aşaması olarak sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Yeni başlayan insanlar dijital dünyadan gerçek dünyaya ilk kodlarını bu kadar basit bir şekilde göndererek dijital dünyadaki kendileriyle ufak bir selamlaşmayla motive olarak başlarlar. Böylece öğrendikleri programlama dilinin nasıl işlediğini görüp öğrenilen dilin mantığını kavramış olurlar.


Yazılan bir sitemin ilk kontrol noktası Hello World!


Cunningham & Cunningham'daki (C2) programlama danışmanlarına göre hackerlar, sistem tasarımcılarının kodun yürütülmesinin planlanmadığı alanlarda kodun hacklenebileceğini göstermek amacıyla "Hello World!" yazdırdıklarını doğruladı. Bu durumda sistem tasarımcıları tarafından yeni bir kod yazıldığında veya yapılandırıldığında kod bloğunun kontrolünü "Hello World!" ile kontrol ettiklerini doğruluyor.

Popüler bir kaç dilde "Hello World!" ün yazımı!

Java
class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Hello, world!");
}
}

C#
using System;
class Program
{
public static void Main(string[] args)
{
Console.WriteLine("Hello, world!");
}
}

Python
print("Hello, world!")

Ruby
puts "Hello, world!"

Scala
object HelloWorld extends App {
println("Hello, world!")
}

ASP.NET
Response.Write("Hello World!");

Lisp
(princ "Hello, world!")

Haskell
main = putStrLn "Hello, world!"

Go
package main
import "fmt"
func main() {
fmt.Println("Hello, world!")
}

Bu Gönderiler İlginizi Çekebilir!

"Ötenazi" Treni: Ölüm İçin Tasarlanmış Bir Yolculuk

Tasarım alanında bir doktora adayı olan Litvanyalı mühendis Julijonas Urbonas, ölüm konusunda çok benzersiz bir bakış açısına sahip; ölümün yalnızca bir kader veya seçim olması gerektiğine inanmıyor, aynı zamanda ölüme giden sürecin keyifli olması gerektiğini düşünüyor. Urbonas’ a göre; herkes bir noktada ölmek zorunda, öyleyse neden tadını çıkarmayasınız?


Toplanan DNA Örnekleri ile Yere Sigaralara İzmariti Atanların Yüzleri Heykellere Dönüşüyor

New York sokaklarından rastgele toplanan sigara izmaritlerinin üzerindeki kalıntılar ile araştırma yapan Heather Dewey-Hagborg, benzerine ancak filmlerde rastlanacak bir şekilde izmariti atan kişinin yaklaşık olarak yüzünün neye benzediğini ortaya çıkarıp bunları heykellere dönüştürüyor.

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
4
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3