Yemek Sepeti Deposunda İstismar İddası

İddalara göre "Yemeksepeti" nin Banabi deposunda 14 yaşındaki bir çocuğa istismarda bulunuldu. Olayı ortaya çıkaran işçilerin, işten çıkarılması sosyal medyayı ayağa kaldırdı.

Yemek Sepeti Deposunda İstismar İddası

Yemeksepetinin Maltepe deposunda meydana gelen olayda 14 yaşındaki bir çocuk, D.K adlı çalışan  tarafından istismara uğradı. Çocuk, Olayı depoda çalışan diğer 3 kişiye anlatınca  işçiler yetkililere haber vermeden olaya adı karışan şahsı darp etti. 


Sicilinize İşlemesini İstemiyorsanız İmzalayın

Yemeksepeti, şahsın üst merciilere haber verilmeden darp edilmesi ve olayın duyurulması sebebiyle 3 işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılan bir çalışan :"Biz olayı ortaya çıkardıktan sonra bize uzaklaştırma verdiler. Bu süre içinde bizi tekrar depoya çağırıp '25/2 madde'sinden işten çıkaracaklarını, sicilimize işlememesi için istifa etmemizi söylediler. Biz bu durumu kabul etmeyince hiçbir alacağımızın olmadığına dair kağıtlar imzalatmaya çalıştılar."


Sosyal medyada büyük yankı uyandıran olaydan sonra #yemeksepetiboykot hastag'iyle  başlık açan twitter kullanıcıları tepkilerini ortay koydular.

Yemeksepeti sahibi Nevzat Aydın' twitterdan açıklama yaptı

YemekSepeti'nden ise yapılan açıklama şu şekilde;

"Yemeksepeti olarak bugün bulunduğumuz noktayı işimize olan tutkumuza ve 20 yıldır hem çalışanlarımızın hem de yöneticilerimizin vizyon, emek ve özverileriyle oluşturduğu kurum kültürümüze borçluyuz. Bu noktada özellikle vurgulamak isteriz ki; yüz kızartıcı, bireysel haklara ya da toplumsal huzura zarar veren eylemler ya da girişimler kırmızı çizgimizdir ve hiçbir şekilde kurumumuz tarafından mazur görülemez, göz ardı edilemez.

İşimizin her seviyesinde ve aşamasında hukuka bağlı kalmak, gereken her noktada kişisel kararlar ya da inisiyatifler yerine yasaları referans almak Yemeksepeti kurum kültürünün en temel parçasıdır.

Kısa bir süre önce Yemeksepeti Banabi Maltepe depomuzda, çalışanlarımızdan birinin adının karıştığı bir taciz iddiası gündeme gelmiştir. İlgili iddia derhal adalet hususunda tek yetkili olan adli mercilerle paylaşılmıştır. Aynı depoda farklı pozisyonlarda çalışan 3 kişi iç işleyişi ya da hukuki girişimleri dahi beklemeden, iddiaya adı karışan kişiyi şiddetli darp etmişlerdir.

Olay, depo yöneticilerimiz ve bölge müdürlerimiz tarafından ilgili departmanlarımıza bildirildikten sonra hem iddianın muhatabı kişinin hem de kavgaya karışan çalışanlarımızın iş akitleri iş kanununun ilgili hükümlerine uygun olarak sona erdirilmiş; söz konusu üzücü iddianın tüm yönleriyle araştırılması için yetkili merciler, hukuk birimimiz tarafından derhal bilgilendirilmiştir. Hukuku tüm işleyişinin merkezine almış bir kurum olarak, yasaların dışında kalan herhangi bir seçenek bizim için yok hükmündedir; değerlendirilmesi bir kenara, gündemimiz dahi olamaz.

İddia edilen hususların adli merciiler tarafından titizlikle araştırılarak aydınlatılacağına olan inancımız tamdır. Süreci tüm aşamaları ile takip etmeye devam edeceğiz."

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
2
love
0
funny
0
angry
4
sad
4
wow
0