Yoksul Ülkelerde ki Nüfusun Yalnızca 10'da 1'i Aşılanabilecek

Halkların Aşı İttifakı adlı oluşu yaptığı öngörü ve açıklamalara göre ekonomik olarak güçlü ülkelerin ihtiyaçtan fazla aşı stokladığını bu nedenle daha fakir ve gelişmekte olan ülkeleri aşılamanın güvenli düzeylere ulaşamayacağını bildirdi. Bu nedenle düşük gelirli 70 ülke de toplam nüfusun yalnızca 10'da 1'i aşılanabilecek.

Yoksul Ülkelerde ki Nüfusun Yalnızca 10'da 1'i Aşılanabilecek

Üstelik bu öngörü, önde gelen ucuz aşı projelerinden Oxford-AstraZeneca'nın, ürettiği aşıların yüzde 64'ünü gelişmekte olan ülkelere vereceği sözünü de hesaba katıyor.

Covax'ın aldığı önlem ise 700 milyon doz aşı için başvuran en yoksul 92 ülkeye vermek yönünde oldu. 

Fakat bu plana rağmen, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Oxfam, ve Adalet Şimdi (Global Justice Now) örgütlerinin de içinde olduğu Halkların Aşı İttifakı adlı oluşum, yoksul ülkelerin nüfusuna yetecek aşı olmadığını söylüyor ve daha fazla üretim yapılabilmesi için aşı üreticisi şirketlerin teknolojilerini paylaşmaları çağrısı yapıyor.

Halkların Aşı İttifakı'nın araştırmasına göre Kanada Nüfusun 5 Katı Aşı Siparişi Verdi

Nature.com'un yaptığı araştırmaya göre ise Kanada nüfusun 8 katı aşı siparişi verdi. 

Kanada gibi zengin ülkeler -dünyanın %14- en gelecek vaadeden aşının %53'ünü şimdiden stokladığı belirtiliyor. Yardım kuruluşu Oxfam'ın sağlık politikasından sorumlu Anna Marriott "Hiç kimse içinde yaşadığı ülke ya da cebindeki para yüzünden hayat kurtaran bir aşıdan mahrum olmamalı" dedi.

"Fakat bir şeyler radikal şekilde değişmezse dünya çapında milyonlarca insan yıllarca güvenli ve etkili bir Covid-19 aşısına erişemeyecek"

Halkların Aşı İttifakı, Covid-19 aşısı üzerinde çalışan büyük ilaç şirketlerini, kullandıkları teknolojiyi ve patentlerini paylaşmaya çağırıyor ve bu yolla milyarlarca doz aşı üretilebileceğini ve dünyada ihtiyacı olan herkese ulaşabileceğini savunuyor.

İttifak bunun Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından oluşturulacak bir teknoloji erişim havuzu oluşturulması yoluyla gerçekleştirilebileceğini de söylüyor.

Oxford Üniversitesi'nin işbirliğiyle Covid aşısı geliştiren ilaç şirketi AstraZeneca, aşıyı gelişmekte olan ülkelere kar amacı gütmeden ulaştırmayı vaadetti.

Fakat Aşı İttifakı tek bir şirketin bütün dünyanın ihtiyacını karşılamasının mümkün olmadığına dikkat çekiyor.

Öte yandan İngiltere Pfizer-BioNTech aşısına onay vererek bu hafta aşılama kampanyasını başlattı.

Bu aşının kısa süre içinde ABD ve Avrupa Birliği'nden de onay alması bekleniyor. Bu da üretiminin hızı, fiyatı ve saklanmasının daha zor olduğu da düşünüldüğünde bu aşının, daha düşük gelirli ülkelere dağıtımının epey bir süre alabileceği anlamına geliyor.

Diğer iki aşı Moderna ve Oxford-AstraZeneca da şu anda bir dizi ülkede onay bekliyor.

Rusya'da üretilen Sputnik de insanlar üzerindeki denemelerde olumlu sonuçlara ulaşıldığını açıkladı. Bunun dışında denemelerinin ileri aşamalarına geçmiş ve gelecek vaad eden dört başka aşı adayı daha var.

Bunlardan biri de Türkiye'de de denemeleri yapılan Çin üretimi Sinovac aşısı.

Kaynak : 1

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0