Yüzen Çöp Kovası : Seabin Denizleri Kirlilikten Arındırıyor

Aşırı tüketim ve bilinçsiz atıklar sebebi ile nehirler ve okyanuslar her geçen yıl daha fazla kirleniyor. Yakın tarihte yapılan bir araştırmaya göre okyanuslar her yıl 4.8 milyon tondan fazla çöp'e ev sahipliği yapıyor ve durum böyle devam ederse bu miktarın 12.8 milyon tona ulaşabileceği ön görülüyor.

Yüzen Çöp Kovası : Seabin Denizleri Kirlilikten Arındırıyor
Doğal yaşamı ve hayvanları tehdit eden bu durumu görmezden gelemeyen Avustralyalı iki sörfçü Pete Ceglinski ve Andrew Turton, Gelecek nesiller için  kirlilikten arındılmış ve daha temiz okyanuslar için Seabin projesini başlatmaya karar verdiler. Misyonlarını hayata geçirmek için bir kitle fonlama kampanyası yoluyla 260.000 dolar toplayan  Peter ve Andrew bugün dünyanın bir çok yerinde kullanılan Seabin'i 2015 yılında hayata geçirdiler.
 


Nasıl Çalışıyor ?
 
Peki Seabin nedir ve ne işe yarıyor ? Seabin kısaca sudaki çöpleri içine çeken bir kova görevi görüyor. Cihazı su yüzeyinde tutan elekli bir kova ve pompadan oluşan cihaz, su yüzeyinde  asılı duran  çöp,plastik gibi yüzer haldeki atıkları oluşturduğu boşluğun içine çekiyor.
 

Yılda 90.000' Kadar Plastik Torba Toplayabiliyor 

Su pompası, Seabin içindeki suyun yerini alıp kenarlarında emme boşluğu oluşturuyor. Bu hareket Seabin'in 10 metreye kadar bir mesafeden içine çöp çekmesine neden oluyor. 25.000 litre suyu filtreleme kapasitesine sahip olan cihaz günde 1.5 kg çöp'ü toplayıp depolayabiliyor. Bu rakam size az geldiyse; bir Seabin yılda 90.000'e kadar plastik torba, 37.500 kahve fincanı veya 16.500 pet şişe toplayabiliyor. Daha büyük plastik parçalara ek olarak teneke kutular,sigara izmaritleri, 2 mm'e kadar çapı olan mikroplastikleri toplayabilen cihaz deniz yaşamı için  herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır.Proje sürekli geliştirilmesinin yanında  eğitim,araştırma,yenilik ve bilgi birikimine de adanmıştır. Küresel Büyülekçi   Programı ile işbirliği içinde olan proje okullar için okyanus kirliliği sorununu anlatan ve böylece küçük çocuklar arasında farkındalık yaratmayı amaçlayan bir eğitim kitapçığı bile geliştiri.
 
 

 
Türkiye'de de Kullanılıyor 

Türkiye'de ilk defa 2018 yılında deniz taşımacılığı yapan bir firma tarafından Yenikapı iskelesinde uygulanan Seabin,son yıllarda bir temizlik firmasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile  yaptığı ortak çalışmada  Kadıköy,Eminönü ve Karaköy sahillerinde 20 adet Seabin deniz yüzeyindeki çöpleri topluyor.
VİDEO

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
5
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
3