Zihnin Uyanmasına Rağmen Bedenin Uyanamaması: Karabasan

Üzerinizde tarih edilemez bir ağırlık... Gözlerinizi açmaya çalışırsınız fakat vücudunuz daha kendine gelememiştir. Bağırmak istersiniz sesiniz çıkmaz, kalkmak istersiniz ama parmağınızı dahi kıpırdatamazsınız... 3-4 dakika içinde kendinize gelirsiniz ama o gününüz çoktan mahvolmuştur...

Zihnin Uyanmasına Rağmen Bedenin Uyanamaması: Karabasan

Gece sanki bir şey uyanmanızı istiyormuş gibi aniden uyanırsınız, daha doğrusu uyanacağınızı sanırısınız...

Bağırmak için ağzınızı açarsınız, çığlık atarsınız duyulmaz..

Üzerinize bir kütle vardır sanki.. Kalkmaya çalışırsınız, nafile..

Nedir bu karabasan?  Bilimsel olarak açıklanabilir mi? Yazımızda 5 maddede kısaca açıkladık.

1. Karabasan Nedir?

Halk arasında karabasan denilen olayın bilimsel adı uyku felcidir. Uykumuzun en derin evresinde gerçekleşir. Bu evreye REM uykusu denir, bu esnada beyin ile vücut arasındaki iletişim bir süreliğine kesilir. Bu esnada göz kasları ve solunum dışında tüm kaslarımız devre dışı bırakılır. Aslında vücut anlık olarak kısmi felç geçirir. Bu anlık felç rüyamızda yaptığımız hareketleri, yatakta da yapmamamız içindir. Karabasan denmesinin nedeni ise felç halindeyken, uyanık olmamıza rağmen hareket edemememizden kaynaklanmadır. Bu durum sanki üzerimizde bir ağırlık var da kalkamıyormuşuz gibi hissetmemizi sağlar.

2. Karabasan Olarak Gördüğümüz Şey Nedir?

Yapılan araştırmalar sonucunda vücudun dinlendiği REM uykusu bölündüğünde yada engellendiğinde halüsinasyonlar görülmeye başlandığı görülmüştür. Hızlı göz hareketlerinin olduğu bu uyku evresinde ani bir uyanışla göz kararması olması da muhtemel. Bu göz karaltısı da halk arasında ruhani bir yaratık olarak yorumlanır. Türk toplumunda ise kabus cini olarak de adlandırılır. Bu cinin isminin Karakura olduğuna inanılır.

3. Toplumda Nasıl Bir Yeri Var?

Uyku sırasında hayatın kaybeden, lohusa annelerin veya yeni doğan bebeklerin karabasan gelmesi sonucunda öldüklerine inanılır. Küçüklüğünüzde görmeseniz dahi rivayetleri illa ki duymuşsunuzdur. Karnı yarık, suratı gözükmeyen, kocaman simsiyah ağır elleriyle uyku sırasında insanın ağzına bastırarak onu öldürmeye çalışır… Tabi yukarıdaki anlattığımız üzere bunların hepsi batıl inançtan ibaret.

4. Uyku felcini Neden Olur?

Genelde stresli ve yorgun bir günün ardından, uyku düzensizliğinden veya yatış pozisyonunuzdan kaynaklanabilir.

Sırt üstü yattığınızda kan dolaşımınız aynı seviyede kalır.  Buda uyku felcini tetikler. Bundan dolayı uyku saatini ve pozisyonunu düzenlemek çok önemlidir. Örneğin sürekli sabah kalkmadan uyku felci geçiren kişiler rutin uyanma saatinden 10-15 dakika önce alarm kurarak kalkması uyku felcini önler.

5. Özetlersek;

Bu gibi bir durum yaşandığında batıl inançtansa bilimsel açıklamasını bilmek stresimizi azaltacaktır.

Karabasan zararsızdır. Rem uyku evresinden sonra ortaya çıkar ve çok uzun sürmez.

Sebebi tam olarak bilinmemekte fakat stres, uyku düzensizliği ve yatış pozisyonuyla ilişkilendirilmektedir. Uykuya dalarken sırtüstü yatmamakta fayda var.

En çok 4-12 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Karabasan hikayeleriyle çocukları korkutmaktansa daha mantıklı açıklamalar yapmakta daha doğru olur. O yaş grubundaki çocukların bu konulardan psikolojik olarak daha çok etkilendiğini unutmamak gerek.

Durumun farkında olmak ve buna göre hareket etmek gerekir!

 

Bu Gönderi İlginizi Çekebilir!

Rüyalarını Hatırlayamayanlardan Mısınız? Sebebini Açıklıyoruz!

Sabahları uyanınca, gece gördüğünüz rüyaları hatırlamadığınız için hayal kırıklığına uğrayıp kendinize şunu sorabilirsiniz: Rüyalarımı neden hatırlayamıyorum? Bu yazımızda sorunuza cevap bulurken, rüyanın doğası ve R...

Bu yazıya tepkin ne oldu ?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0